"No dno…", czyli jak Polacy postrzegają siebie samych?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 18:16
Książka Adama Leszczyńskiego "No dno po prostu jest Polska" to opowieść o tym, dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią siebie nawzajem i swojego lustrzanego odbicia. A cytaty z for internetowych przeplatają się w niej z fragmentami prozy m.in. Bolesława Prusa.
Audio
  • Jacy jesteśmy? Rozmowa z Adamem Leszczyńskim (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PHILIPIMAGE

- To nie jest książka o tym, jacy Polacy są naprawdę, ale o obrazie naszych rodaków, jaki wyłania się z internetowych forów. To próba wydestylowania, usystematyzowania i rekonstrukcji tego obrazu, opisania go przy pomocy tekstów literackich, publicystyki, listów. Jest mnóstwo smakowitych cytatów. Od Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego, przez Gombrowicza, aż po Wojciecha Cejrowskiego - tłumaczył gość Czwórki. Jak podkreślał, obraz samych siebie, jaki mamy, w ogromnej mierze jest negatywny, ale doceniamy naszą gościnność, waleczność, religijność, przywiązanie do rodziny, czy patriotyzm.

Książka Adama leszczyńskiego wzbudza bardzo skrajne emocje wśród czytelników. W jaki sposób Adam Leszczyński dzieli stereotypy dotyczące Polaków i dlaczego stereotypy te nie zmieniają się na przestrzeni setek lat? Jakie stereotypy dotyczą naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju i które z nich są prawdziwe? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Adam Leszczyński (historyk, autor książki "No dno po prostu jest Polska")

Data emisji: 28.12.2017

Godzina emisji: 8.40

kd/kk

Czytaj także

Martin Stankiewicz: w tej książce się obnażyłem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:13
- Moim głównym celem było zainspirowanie młodego widza. Żeby to wyszło fajnie, musiało być szczere. Dlatego chciałem się w jakiś sposób uzewnętrznić. Opisana przeze mnie rzeczywistość jest jednak troszkę podkoloryzowana - mówił o swojej książce "Śmieszek. Cierpienia młodego youtubera" Martin Stankiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze komiksy 2017. Podsumowanie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 12:36
"Jessica Jones: Alias", czy "Życie i czasy Sknerusa Mckwacza" - o tym, które tytuły na komiksowym rynku okazały się najciekawsze w mijającym roku mówił Oskar Rogowski z kanału Komiksomaniak.
rozwiń zwiń