Pistolet ViS. Niezawodna broń Polaków w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 17:00
Na początku lat 30. ubiegłego wieku stworzenie własnego pistoletu było celem i ambicją wielu europejskich państw. Udało się to zrobić w Polsce. 
Audio
  • Pistolety ViS - czym charakteryzowała się ta broń (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Konstrukcję samopowtarzalnych pistoletów ViS, których walory bojowe ceni się do dzisiaj, opatentowano w lutym 1932 roku. Jej autorami byli inżynierowie Piotr Vilniewczyc i Jan Skrzypiński, od których inicjałów pochodzi nazwa sprzętu. – Broń dostosowana była do najlepszej ówczesnej amunicji 9 mm parabellum, zasilana była z magazynka 8-nabojowego, i przede wszystkim wykonana był niezwykle starannie. Jej zaletą było to, że nie wymagała przeładowania po każdym strzale - mówił Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie stał się symbolem armii II RP.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

W czasie okupacji dzięki posiadaniu tego modelu z orłem w koronie zadawano szyku. Czym różniła się konstrukcja polskich ViS-ów od tych produkowanych w Niemczech? I dlaczego w czasie wojny w niektórych fabrykach produkowano niemal wszystkie elementy tej broni poza lufami? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Adam Kosacki zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:22
Wynalazek Adama Kosackiego, ręczny wykrywacz min, był prawdziwą rewolucją na polach bitew II wojny światowej. Być może właśnie dzięki niemu pokonano Niemców w drugiej bitwie pod El Alamein. 
rozwiń zwiń