Souvlaki to danie mięsne pieczone na szpadkach. - To nic innego, jak popularna mięsna potrawa pochodzenia greckiego. Kawałki mięsa nadziane na szpadkę i opieczone na ogniu - mówi Paweł Michałowski z UlalaChef. - Bez problemu wykonamy ją w naszej kuchni.
"Souvlak" to po grecku rożen, szpikulec, szaszłyk. W Grecji kluczem do smakowego sukcesu jest marynata. - W marynacie ważny jest balans - zróżnicowanie dodatków, które się w tej marynacie znajdą - mówi specjalista. - Potrzebujemy część słoną, słodką i odrobinę czegoś kwaśnego dla przełamania oraz czegoś, co jest nośnikiem czyli jakiegoś tłuszczu. W przypadku souvlaków jest to: odrobina soli, oliwa z oliwek, sok z cytryny i dodatek świeżych ziół np. tymianku. Mięso marynujemy kilka godzin - dodaje.
Gdy nie mamy dostępu do żywego ognia, nie możemy rozpalić grilla, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie i patelni, i piekarnika. Wstępnie obsmażamy szaszłyki na patelni, a później dopiekamy mięso w piekarniku, jak radzi Czwórkowy gość, najlepiej z wykorzystaniem górnego grzania.
Żeby było grecko warto zadbać o dodatki: sałatka grecka ze świeżych warzywa z serem feta czy domowa pita - będą idealne.
Grecki fastfood i kulinarny spór
- Souvlaki to grecki fastfood - ma jednak bardzo długą tradycję. Są dowody, że w Grecji przyrządzano w ten sposób mięsu już w XVII wieku przed naszą erą - opowiada gość Mateusza Kulika. - W "Odysei" Homera jest wzmianka o souvlakach - dodaje.
Istnieje też duży kulinarny spór między Grekami, a Turkami o ten typu dania. Turcy starają się dowodzić, że wywodzi się ona z tradycji kuchni tureckiej.
Poke bowl - hawajska odpowiedź na sashimi
Szaszłyki po japońsku
Nie tylko Polska, Grecja i Turcja mogą pochwalić się szaszłykową tradycją. - W Japonii yakitori królują od kilkuset lat - zdradza Paweł Michałowski. - To główny przedstawiciel dań fastfoodowych: mięso nadziane na szpadki opieczone na otwartym ogniu. Nadziewa się tu jedynie mięso kurczaka. Japończycy wykorzystują każdą część kurczaka: podroby, skóry, jadalne chrząstki - dodaje.
Kluczem do japońskiego smaku są sosy i marynaty. Sos tare ma wiele składników, a każdy kucharz swojego przepisu nie zdradza nikomu.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Paweł Michałowski (UlalaChef)
Data emisji: 03.05.2020
Godzina emisji: 17.08
pj