Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 30.12.2010

Nadwiślański Klaster Energii Odnawialnej

Nadwiślański Klaster Energii Odnawialnej to nieformalne zrzeszenie jednostek samorządu terytorialnego z terenów Dolnego Powiśla zajmujących się energetyką odnawialną oraz poszanowaniem energii. Powstał w Kwidzynie dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Kwidzyn staje się powoli pomorskim zagłębiem odnawialnych źródeł energii. Wiosną rozpocznie się budowa Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z Centrum Energii Odnawialnej. Teraz powstał też Nadwiślański Klaster Energii Odnawialnej, którego celem jest między innymi wymiana doświadczeń w zakresie poszanowania energii i energii odnawialnej. Agnieszka Łączkowska:

Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii ogrzewanie naszych domów czy podgrzanie wody w kranach może być znacznie tańsze. Solary na dachach stają się powoli powszechnym widokiem. Z tego powodu Kwidzyn postanowił zainwestować w nowoczesne technologie, tworząc Nadwiślański Klaster Energii Odnawialnej.

Agnieszka Machlik, koordynator projektu: - Jest to nieformalne zrzeszenie jednostek samorządu terytorialnego z rejonu Dolnego Powiśla, przedsiębiorców, przede wszystkim mikroprzedsiębiorców zajmujących się energetyką odnawialną oraz poszanowaniem energii. Zrzeszamy również instytucje otoczenia biznesu, czyli stowarzyszenia, wszelkiego typu organizacje, fundacje, które mogłyby wspomóc rozwój regionu w zakresie energetyki odnawialnej.

Przedsiębiorcy pragnący inwestować w technologie związane z odnawialnymi źródłami energii otrzymają w Nadwiślańskim Klastrze wszelką pomoc.

Agnieszka Machlik: - Staramy się jak najwięcej wiedzy z ośrodków naukowych sprowadzać tutaj do nas na Dolne Powiśle. Organizujemy staże naukowe, doradztwo zarówno technologiczne, jak i administracyjne, szkolenia, konferencje, wyjazdy studyjne. Czego przedsiębiorca zapragnie, to staramy się zapewniać.

Nadwiślański Klaster działa w oparciu o Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, którego budowa ma się rozpocząć wiosną.

Piotr Łączny, prezes Zarządu Parku: - Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest, iż uzbrajamy około trzydziestu hektarów ziemi. Z tego siedemnaście przeznaczymy dla inwestorów zewnętrznych, którzy będą mogli zrealizować tutaj własne przedsięwzięcia. Takim sposobem, że z jednej strony będzie inkubator przedsiębiorczości, umożliwiający noworozpoczynający przedsiębiorcy za nieduże pieniądze wynająć powierzchnię pod dachem i prowadzić działalność produkcyjną bądź usługową. Z drugiej strony ofertę skierujemy do przedsiębiorców mających większe fundusze i będą mogli pobudować własne obiekty. Sprzedanie im tej ziemi, spowoduje, że na tym terenie powstanie około tysiąc miejsc pracy i około pięćdziesiąt zupełnie nowych firm.

Alicja Kozakiewicz, koordynator projektu budowy Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego dodaje, że budynki administracji w sześćdziesięciu procentach będą zasilane z odnawialnych źródeł energii.

Alicja Kozakiewicz: - Z energii słońca za pomocą ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na dachu. Z energii ziemi dzięki pompom geotermicznym i gruntowym wymiennikom ciepła, czyli geotermii płytkiej. Będziemy również wykorzystywać energię wiatru w małej elektrowni wiatrowej o mocy około piętnastu kilowatów.

Dzięki Parkowi i Nadwiślańskiemu Klasterowi Energii Odnawialnej Dolne Powiśle ma się stać zagłębiem energetycznym – dodaje Agnieszka Machlik.

Agnieszka Machlik: - Jeżeli chciałaby pani zakupić kolektor słoneczny, to pierwsze, co przychodzi pani do głowy, to Powiśle. Taki jest nasz długofalowy dziesięcioletni cel. Poza tym chcemy też przyzwyczaić przedsiębiorców do współpracy z samorządami. Chodzi o to, żeby nie wyglądało to tak, że każdy sobie rzepkę skrobie, lecz by wspólnie pracować nad dobrem regionu.

Nadwiślański Klaster Energii Odnawialnej finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, podobnie jak budowa Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

30-12-2010 06:24 3'15