Polskie Radio
Section05

Od Glorii Jones do Soft Cell. Historia przeboju "Tainted Love"

Aby "Tainted Love" podbiło listy przebojów, trzeba było 20 lat, pewnego trendu w klubach tanecznych oraz kilku różnych wersji tej piosenki. Ostatecznie utwór zyskał nieśmiertelność na początku lat 80., kiedy swoją wersję wydał brytyjski synthpopowy duet Soft Cell. Jak do tego doszło? O tym w "Piosence do Wyjaśnienia" opowiedział Kuba Ambrożewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Kuba Ambrożewski Pop MUZYKA muzyka rozrywkowa

Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Jak na to patrzy gen Z?

24 kwietnia to Europejski Dzień Śniadania. Ten posiłek, uznawany za najważniejszy z całego dnia, ma za zadanie dostarczyć nam energii i składników odżywczych po nocnym odpoczynku. Podejście do śniadań jednak się zmienia, znane z domów rodziców kanapki, twarożki i parówki, najmłodsze pokolenie dorosłych zastępuje bardziej wyszukanymi propozycjami.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka śniadanie dieta zdrowie pokolenie z europejski dzień śniadania Damian Sikorski

Радослав Сикорски — России: Вы больше никогда не будете здесь править — ни в Киеве, ни в Вильнюсе, ни в Риге

Министр иностранных дел Польши представил Сейму задачи польской внешней политики на текущий год.
Zobacz więcej na temat:  МИД Польши война в Украине Российская агрессия в Украине

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3313

Akcja dzieje się w domu Zosi Teterowej, którą odwiedzi tato Aneczki. Tym razem krewki biznesmen przyjechał w pokojowych zamiarach, chce by Aneczka i Hirek zamieszkali z jej rodzicami i robi wszystko, żeby się z młodymi dogadać. Pojawia się też Janusz Tetera, który chciałby poznać zdanie Zosi w sprawie jego ewentualnego małżeństwa z Renatą. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia W Jezioranach Wojciech Chmielewski Justyna Kulczycka Isabela Markiewicz Sebastian Świerszcz Henryk Talar

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa Tomasz Pindel literatura Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Peru KSIĄŻKA książki

Ponad sto filmów, w tym pokazy przedpremierowe. Rusza 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Retrospektywa filmów z wybitnymi kreacjami Mai Komorowskiej, retrospektywa twórczości Krzysztofa Piesiewicza, a także przegląd filmów twórcy czechosłowackiej Nowej Fali - aktora Hynka Bočana, a do tego filmy z Polski, Czech i Słowacji wraz z literaturą regionu. To tylko niektóre z punktów, które przygotowali organizatorzy 27. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Dwójka Kino na Granicy Cieszyn FILM film polski KULTURA

"Metafizyka gramofonu" - reportaż Małgorzaty Sawickiej

Muzeum Marka Naumiuka to pokój na poddaszu. Wśród zbiorów króluje fonograf Edisona z 1902 roku, który ma podwójną wartość – historyczną i ambicjonalną. Bo były dziennikarz po zerwaniu z dziennikarstwem zajął się kolekcjonowaniem i przywracaniem do życia starych fonografów, patefonów, gramofonów, radioodbiorników oraz innych urządzeń fonograficznych.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Małgorzata Sawicka