Na energię fizyczną składa się między innymi uważne jedzenie, czyli świadomość tego, co znajduje się na talerzu, w jakim jest kolorze i jak pachnie, a więc nasycenie naszych zmysłów zanim jeszcze zaczniemy jeść. Gdy zaczynamy jeść, skupiamy się na każdym kęsie, na smaku, przeżuwaniu i połykaniu pokarmu. Jedząc w sposób świadomy, jesteśmy w stanie lepiej wyczuć sygnał organizmu, że już jesteśmy najedzeni. Kolejną kwestią jest aktywna fizyczna. Jesteśmy stworzeni po to, by się ruszać. Natura nie przewidziała, że będziemy siedzieć przez tak długą część dnia. Jest wiele sposobów na to, by wprowadzać aktywność fizyczną do naszego życia.
59:12 2022_10_28 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć? Cz. 1
- Energia nie wytwarza się z siedzenia – mówiła o energii fizycznej Joanna Delbar – Energia wytwarza się z ruchu, z prawidłowego odżywiania, z prawidłowego nawilżenia naszego ciała wodą.
Kolejnym rodzajem energii jest ta umysłowa, czyli koncentracja, a więc to, co potrzebne jest nam do pracy i w czym przeszkadza nam rozpraszająca technologia. Nasz umysł lubi wykonywać jedną czynność, na której może skupić się w pełni, jeśli zostanie to zaburzone poprzez chociażby sprawdzanie skrzynki mailowej czy przeglądanie mediów społecznościowych, będziemy mieli do czynienia z tzw. wyciekiem energii, który spowoduje, że nie tylko stracimy energię, ale też spadnie jakość naszej pracy i w efekcie będziemy pracować dłużej.
59:36 2022_10_28 21_59_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć? Cz. 2
Dla naszego mózgu najkorzystniej jest robić przerwy w wykonywaniu danej czynności co dziewięćdziesiąt minut. – Bardzo ważne jest to, żeby w tej przerwie zrobić coś, co w ogóle nie jest związane z naszą pracą – wyjaśniła gościni Polskiego Radia Dzieciom – Naukowcy mówią, że my odpoczywamy, ale nie dzięki samej przerwie, tylko dzięki temu, że w tej przerwie robimy coś inaczej.
Ważne jest też, aby emocji z pracy nie przenosić do domu. Aby ułatwić sobie to przejście, Joanna Delbar zaproponowała na antenie Polskiego Radia Dzieciom ćwiczenie, które powinniśmy wykonywać codziennie przed przyjściem do domu lub od razu po powrocie. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Delbar - trener zarządzania stresem
Data emisji: 28.10.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!