Polskie Radio Dzieciom

Destrukcyjne wzorce miłości. Dojrzała relacja czy poszukiwanie księcia z bajki?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 23:45
- Miłość romantyczna musi się skończyć, aby nasza relacja z parterem weszła w kolejny etap i zaczęła się budować więź na dojrzałym poziomie. Miłości romantyczna to obraz idealnego partnera, który jest cudowny pod każdym względem, kogoś, kto de facto nie istnieje. A im większe są nasze niezaspokojone potrzeby, tym bardziej ten obraz jest w naszej świadomości karmiony - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Marlena Kazoń - psychoterapeutka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / Molishka

Podobno każdy z nas marzy o miłości romantycznej. Czy w tym marzeniu o idealnym partnerze i cudownym związku może być coś złego? Okazuje się, że są marzenia, które mogą wpłynąć destrukcyjnie na nasze relacje w partnerstwie lub małżeństwie.

Wzorce przestawiane w kulturze masowej uporczywie przekonują nas, że zakochanie się jest niezbędne dla szczęścia człowieka, dla jego dobrostanu. Jednak pewne mity związane z romantyczną miłością mogą okazać się niekorzystne. - Bardzo często mamy taki obraz kreowany w mediach, że ten ktoś będzie wyjątkowy, wykształcony, hojny, pójdzie na psychoterapię, będzie bawił się z dziećmi, będzie czytał książki, znał się na muzyce klasycznej, chodził do opery - zauważyła Ewa Marlena Kazoń

- Mam poczucie, że obecnie młodzi dorośli, ale także ci, którzy są po kilku związkach, mają wyobrażenie, że ten ktoś nadejdzie, że jeszcze warto poszukać dalej. Nie w tym nic złego, tylko że jeśli mamy 40 lat i wyobrażenie, że ten ktoś dopiero przyjdzie, to ciągle jesteśmy sami i musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nasze życie to budowanie dojrzałej relacji, czy bycie ciągle w drodze i poszukiwaniu.

Posłuchaj
60:07 Radio_Dzieciom 2024_09_25-21-01-00.mp3 Ewa Marlena Kazoń o mitach romantycznej miłości (Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Ewa Marlena Kazoń, psychoterapeutka
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 21:00


Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Większość dzieci nie chce być już aktorką czy strażakiem. Marzą o byciu influencerem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:09
Angielskie słowo influence oznacza wpływać i wywierać na kogoś wpływ. To właśnie robią youtuberzy, tiktokerzy i instagramerzy. A o tym w jaki sposób to robią i jak przekonać nasze dzieci do tego żeby temu nie ulegały mówili w "Strefie Rodzica" Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki "Influenza" oraz Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ginekologia estetyczna - dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny. Jaki ma wpływ na życie intymne?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 14:51
Czym jest ginekologia estetyczna, która staję się coraz bardziej popularna i coraz łatwiej dostępna. Czy zajmuje się tylko kwestiami zdrowotnymi czy jej zagadnienia dotyczą kwestii czysto estetycznych - jeśli tak to jakich. Czy do ginekologa estetycznego zgłaszają się kobiety, czy również mamy z dziewczynkami. Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie wypalić się w rodzinie, pracy, szkole? "To nie jest zwykłe zmęczenie"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 23:35
- Coraz częstsze jest wypalenie uczniowskie, które polega nie tylko na utracie ciekawości świata, ale też wynika z tego, że tak dużo się uczymy, tak wiele doświadczamy, a jednocześnie nie mamy czasu na relaks, że oduczamy się odpoczywać (…). Wchodząc w dorosłe życie już jesteśmy zmęczeni - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci.
rozwiń zwiń