Polskie Radio Dzieciom

Piękna i obowiązkowa, samotna i zestresowana, czyli statystyczna polska dziewczynka 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 09:38
Wyniki raportu dziennikarskiego "Dziewczyński stres" nie napawają optymizmem. Jednak jak zauważyła Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, oprócz statystyki są też wnioski i rekomendacje ekspertów, a to daje nadzieję, że może być lepiej. A o tym jak presja sukcesu może prowadzić do przeciążenia, zamiast wzmocnienia ekspertka opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek o wynikach badań Dziewczyński stres
Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek o wynikach badań "Dziewczyński stres"Foto: Shutterstock/BearFotos

Jak wynika z badań, najbardziej samotne dziewczynki w Unii Europejskiej to właśnie Polki, a prawie połowa polskich piętnastolatek odczuwa stres częściej niż raz w tygodniu. Jak wpływa to na ich zdrowie fizyczne i emocjonalne, na czym polega pułapka „Girl Power”, oraz jaki mają wpływ media społecznościowe na poczucie izolacji i samotności u młodych dziewcząt w Polsce.  Gościem "Strefy Rodzica" była Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

W raporcie eksperci podzielili środowisko dziewczynek na cztery kategorie: rodzice, szkoła, rówieśnicy i kultura masowa. - Dziewczynki w swoich rodzinach, często dostają sprzeczne komunikaty. Żyją w stereotypie, że mają być dla wszystkich miłe, a jednocześnie zderzają się z drugim przekazem jaki jest omnipotencja, że mogą wszystko: "To ty jesteś przedstawicielem pokolenia, który ma zmienić rzeczywistość". Jak w takiej rzeczywistości nie czuć się zestresowaną i samotną - zastanawiała się w "Strefie Rodzica" Sylwia Szwed.

W audycji przytoczono również wiele wypowiedzi ekspertów jak choćby terapeutki Aleksandry Żabickiej: "Kiedyś porównywałyśmy się do dziewczyn w klasie, najwyżej w szkole. Dzisiaj mamy do porównywania cały świat

- To nie jest też tak, że dziewczynki są zestresowane i powinniśmy się tylko nimi zająć. Chłopcy również odczuwają presję ale zgodnie z wynikami badań: Dziewczynki od 12. do 17. roku życia są niemal trzy razy bardziej narażone na depresję niż chłopcy w tym samym wieku. Warto więc przyjrzeć się temu problemowi - zauważyła Sylwia Szwed i dodała: - To pokolenie dziewczyn ma uratować świat przed katastrofą klimatyczną, łamać stereotypy, robić karierę i oczywiście dbać o relacje w klasie, szkole i domu. Mam wrażenie, że doszliśmy do punktu, w którym społeczne oczekiwania wobec młodych dziewczyn są bardzo zawyżone, a czasem wewnętrznie sprzeczne.

W audycji pojawił się również temat: Jak być bardziej wyrozumiałą dla siebie, swoich błędów i swoich wyborów. Jak walczyć z myślami typu: "Jestem ze wszystkim sama", "Co jest ze mną nie tak?", "Nie umiem odpoczywać", czy "Tyle mam, a nie potrafię się tym cieszyć". O sposobach na jesienną chandrę i o tym jaką funkcje może spełniać sprzątanie mieszkania opowiedziała gość: Aleksandra Sileńska - psycholożka, socjolożka, autorka książki "Bliska sobie. Jak zostać swoją przyjaciółką" 

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
118:16 [DAB]Dzieciom (PCM) 29 wrzesień 2024 21_00_29.mp3 Najważniejsze wnioski płynące z raportu dziennikarskiego "Dziewczyński stres"
  

Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek o wynikach badań "Dziewczyński stres" Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek o wynikach badań "Dziewczyński stres"

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Aleksandra Sileńska - psycholożka, socjolożka, autorka książki "Bliska sobie. Jak zostać swoją przyjaciółką", Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek
Data emisji: 29.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:11
To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:22
Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt nie jest wykluczony", czyli rzecz o podstępnych i męczących przypadłościach.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 08:00
Jeśli dziecko od dłuższego czasu męczy uporczywy kaszel lub wodnisty katar, to nie musi być kolejne przeziębienie. Te objawy mogą świadczyć również o alergii. Jakie czynniki najczęściej powodują alergię u dzieci i jak złagodzić uciążliwe dolegliwości opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: "Modą wyrażamy to co mamy w głowie". Jak pomóc odnaleźć dziecku swój styl?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:55
- Nie na wszystko powinniśmy pozwalać dzieciom w kwestii ubioru, bo są pewne zasady, które obowiązują chociażby w szkole - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ada Jakimowicz, dyplomowana psycholożka i psychoterapeutka. A o tym jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego stylu i czego możemy się uczyć od siebie nawzajem w kwestii mody można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń