Polskie Radio
Section05

1989

"Trójka pod Księżycem" – 44. urodziny pozytywnego mitu

30 sierpnia 1980 część z 21 postulatów zostaje zaakceptowana podczas rozmów z komisją rządową. Lech Wałęsa nie godzi się na kompromis. MKS żąda uwolnienia więźniów politycznych. 700 zakładów, ponad 700 tys. pracowników strajkuje. Dzień później w ich imieniu MKS podpisuje z komisją rządową dokument końcowy porozumień. Strajk zostaje zakończony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Stocznia Gdańska strajki sierpniowe Scena Teatralna Trójki Mirosław Wlekły Katarzyna Szyngiera Marcin Napiórkowski Bogdan Borusewicz Waldemar Modestowicz Jacek Kuroń Piotr Moss Studio im. Agnieszki Osieckiej Isaac Bashevis Singer Marta Rebzda Dorota Masłowska Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Sukces musicalu "1989". Karolina Kazoń: taki spektakl nie zdarza się często w życiu aktora

- Poczułam, że premiera tego musicalu popchnęła nas w kierunku, z którego nie możemy już zawrócić i że to będzie coś wielkiego. Mieliśmy takie "sprawdzam" ze strony widowni i okazało się, że to jest zupełny ewenement - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o spektaklu "1989" Karolina Kazoń. Musical opowiada historię bohaterów "Solidarności" i przyciąga prawdziwe tłumy widzów.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska TEATR Dwa Teatry Karolina Kazoń Gdańsk

NASZ WYWIAD Senat będzie świętował. Gawłowski: stoimy na straży demokracji

Senat zbierze się w czwartek na jednodniowym posiedzeniu. Zostało zwołane z okazji 35-lecia odrodzonej izby wyższej polskiego parlamentu. Wezmą w nim udział prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia. O planowanych uroczystościach powiedział portalowi polskieradio24.pl senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Senat TYLKO U NAS POLSKA polityka Stanisław Gawłowski

"Scena Teatralna Trójki" prosto z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii Festiwalu "Dwa Teatry" kalendarzowe lato witamy znad morza. W sobotę, 22 czerwca, rozpoczęła się 23. edycja festiwalu. Na "Scenie Teatralnej Trójki" spotkaliśmy się po pierwszym dniu przesłuchań oraz pokazów konkursowych, po pierwszych warsztatach dla młodzieży oraz po pierwszej serii Spotkań z Gwiazdami.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Sopot Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 joanna szczepkowska Adam Ferency Jacek Cieślak Jerzy Antczak Tomasz Man Olga Sarzyńska Andrzej Brzoska Aleksandra Głogowska Andrzej Seweryn Witold Gombrowicz Krzysztof Kamil Baczyński Teatr Szekspirowski w Gdańsku Wojciech Fułek Barbara Marcinik Trójka

Debata Dwójki: "Wolność słowa ma gigantyczny wymiar polityczny" [WIDEO]

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. 4 czerwca w Debacie Dwójki pochyliliśmy się nad jedną z podstawowych, odzyskanych 35 lat temu wolności - wolnością słowa. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka debata wolność słowa Paweł Łuków Zuzanna Nowicka Maciej Groń Bożena Gierat-Bieroń Roch Siciński

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski komunizm Solidarność Marek Stremecki historia Polski 3 Maja Powstanie Warszawskie Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL Solidarność wybory 1989 historia Polski Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

Spory po 1989 roku nt. wydarzeń historycznych. Jak oceniano Powstanie Warszawskie?

Książka "Konflikt pamięci. Polska po przemianach systemowych 1989 roku" przedstawia spory nt. wydarzeń historycznych. W audycji z cyklu "Rzeczypospolite" dr Anna Ratke-Majewska - politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego i autorka książki - opowiedziała o największych takich dyskusjach. Pierwszą z nich był spór o ocenę Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  pamięć Antoni Dudek transformacja ustrojowa Dwójka Powstanie Warszawskie

Książka "1989. Pozytywny mit". "Lech Wałęsa poprosił nas o mądrzejsze pytania"

"1989. Pozytywny mit" - to tytuł książki, która próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących czasu przemian ustrojowych w Polsce. W "Poranku Dwójki" o tamtym okresie, spotkaniach z bohaterami i przygotowaniach do napisania książki opowiedział Mirosław Wlekły, współautor tej pozycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka przemiany Solidarność Mirosław Wlekły Lech Wałęsa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

У Польщі відзначають 35-ту річницю перших частково вільних виборів до парламенту

З цієї нагоди Польське радіо підготувало спеціальний історичний сайт, де представлені унікальні записи переломних днів 1989 року, які становлять звукове тло падіння комунізму в Польщі та Європі
Zobacz więcej na temat:  Польща вибори комунізм комуністичні злочини поляки незалежність

Dr Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli

- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Paweł Siwek konferencja wybory Dwójka