Na 26. miejscu pod względem innowacyjności znalazła się Polska w najnowszym europejskim rankingu. To daleko w tyle za większością państw Unii Europejskiej.
Czy polscy naukowcy i inżynierowie są w stanie opracować innowacyjną technologię, która podbije świat?
- Musimy znaleźć swoją niszę i tam lokować siły polskich naukowców, jak np. szereg technologii z zakresu optoelektroniki – powiedział w rozmowie z Krzysztofem Michalskim prof. Bogusław Smulski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Za tym muszą jednak podążać dwa elementy: dobrze adresowane i na odpowiednim poziomie finansowanie, jak i wykreowanie odbiorców.
- To nie jest zawsze tak, że nauka reaguje na potrzeby odbiorców i otoczenia, ona często je bardzo wyprzedza – uważa prof. Smulski.
Zdaniem prof. Piotra Moncarza z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii niezwykle ważne dla Polski są technologie energetyczne, gdyż nasz kraj "leży na węglu" i ma wielki potencjał.
– Dzisiaj mamy sytuację, w której wydobywamy go za pomocą XIX wiecznego systemu – podkreślał prof. Moncarz w "Wieczorze odkrywców".
W jego odczuciu naszedł najwyższy czas na podjęcie tematu podziemnego procesowania węgla, wydobywania jego wartości chemicznej, termicznej i energetycznej, bez zjeżdżania górników pod ziemię.
Okazuje się, że reaktory, które w temperaturze 1000 stopni C rozbijają węgiel na atomy, dają kilka razy więcej energii niż elektrownie klasyczne. Właśnie tymi technologiami zajmą się naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej w ramach unijnego projektu Węzeł Wiedzy i Innowacji.
O ich działalności opowiadał w radiowej Jedynce prorektor ds. Nauki Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tomasz Szmuc, który przypomniał, że Polska będzie musiała w najbliższym czasie zmienić profil zdobywania energii, ze względu na unijne ograniczenia zużywania dwutlenku węgla.
W dyskusji wzięli udział także prof. inż. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki w Akademii Górniczo-Hutniczej, który mówił o sieciach rozproszonych i o telemedycynie i dr Robert Filipek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, opowiadający o nowych materiałach ceramicznych.
(pp)