Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 08:00
Andrzejki to święto o bogatej tradycji, głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. W wigilię dnia św. Andrzeja, przypadającą na wieczór 29 listopada, rolnicze społeczności nie tylko organizowały wróżby, ale także dbały o swoje gospodarstwa, wierząc w moc ochrony przed złymi siłami i w przewidywanie przyszłości.
Audio
Męczeństwo św. Andrzeja, Wojciech Marchlewski, olej na szkle, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego
Męczeństwo św. Andrzeja, Wojciech Marchlewski, olej na szkle, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego Foto: ŁC

Pierwszy powołany, z prostaczka wielki aportał i z rybaka - ludołowca

Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim (por. J 1, 44), ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum. Był - jak Piotr - rybakiem. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Andrzej nie tylko sam przystąpił do Chrystusa; to on przyprowadził do Niego Piotra.
W ikonografii św. Andrzej Apostoł przedstawiany jest jako starszy mężczyzna o gęstych, siwych włosach i krzaczastej, krótkiej brodzie. Jako apostoł nosi długi płaszcz. Czasami ukazywany jako rybak w krótkiej tunice. Powracającą sceną w sztuce religijnej jest chwila jego ukrzyżowania. Atrybutami Świętego są: "krzyż św. Andrzeja" w kształcie litery X, księga, ryba, sieć. Formę krzyża św. Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych.

  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota
  • Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży

Stał się patronem panien na wydaniu, które stać się chcą mężatkami. W wigilię jego święta miały śpiewać: "Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż" - to główny rys wigilii, każdej zresztą, bo ocierającej się o magię.

Na świętego Andrzej błyska pannom nadzieja


Andrzejki to ostatnia szansa na zaloty prze Adwentem, warto więc wykorzystać tę okazję, żeby zadbać o znalezienia drugiej połówki. Ale uwaga! Bądźcie czujni, bo noc świętego Andrzeja aktywuje też czarownice!

***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń