Historia

1490 lat temu rozpoczęto budowę Hagii Sophii, perły bizantyjskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 05:40
– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
Hagia Sophia w 1934 roku
Hagia Sophia w 1934 roku Foto: NAC/Domena publiczna

23 lutego 532 roku tysiące robotników przystąpiło do budowy kościoła Mądrości Bożej (bo tak brzmi polskie tłumaczenie greckiej nazwy "Hagia Sophia"). Świątynia - w 2020 roku przemieniona w meczet - istnieje do dziś i jest uznawana za jeden z najwspanialszych przykładów architektury chrześcijańskiej pierwszego tysiąclecia naszej ery. 

Czerpał inspirację z rozmów z aniołami

W styczniu 532 roku Konstantynopol ogarnęło tzw. powstanie Nika, spowodowane stale rosnącymi podatkami i korupcją szerzącą się wśród urzędników cesarza Justyniana I Wielkiego. W wyniku rewolty spłonął pierwszy, drewniany budynek kościoła Mądrości Bożej ufundowany w IV wieku n.e. przez cesarza Konstantyna I Wielkiego i jego syna Konstancjusza II.

konstantyn wielki 663.jpg
Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Wkrótce po stłumieniu powstania cesarz Justynian I Wielki zadecydował o wzniesieniu nowej świątyni, która doskonałością konstrukcji i bogactwem dekoracji miała przerosnąć wszystkie dotychczas istniejące kościoły. Władca powierzył budowę matematykowi i inżynierowi Antemiuszowi z Tralles oraz architektowi Izydorowi z Miletu, jednak sam – o czym wspomina historyk Prokopiusz z Cezarei w swoim dziele "O budowlach" – brał aktywny udział w planowaniu wyglądu świątyni. Legenda głosi, że władca czerpał inspiracje z rozmów, które prowadził z aniołami.

Posłuchaj
24:36 Kamienie mówią - aud. Katarzyny Kobyleckiej.mp3 Archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska przybliża historię chrześcijaństwa w Cesarstwie Bizantyjskim i mówi, jak doszło do wzniesienia Hagii Sophii. Audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Kamienie mówią" (PR, 16.06.1992)

Budowa kościoła trwała niespełna pięć lat. Uroczysta konsekracja Hagii Sophii odbyła się 27 grudnia 537 roku. 

Niezwykłe wyzwanie architektoniczne

Hagia Sophia łączy w sobie cechy bazyliki (podłużnej budowli założonej na planie krzyża bądź prostokąta) - charakterystycznej dla kultury chrześcijańskiej kręgu łacińskiego - oraz założonej na planie koła budowli centralnej, szczególnie popularnej w kulturze chrześcijan wschodnich. Kościół mierzy ponad 55 metrów i składa się z trzech części: otoczonego kolumnadą (portykami) atrium, czyli dziedzińca poprzedzającego kościół, krytego przedsionka (narteksu) znajdującego się przy przedniej (frontowej) ścianie świątyni oraz z właściwej, trzynawowej bazyliki zwieńczonej masywną, kolistą kopułą, której średnica liczy około 31 metrów.

Wzniesienie tej śmiałej i nowatorskiej świątyni było poważnym zadaniem konstrukcyjnym - na świecie nie było drugiej tak monumentalnej budowli (pod względem wysokości górowały nad nią jedynie egipskie piramidy). Niektóre przyjęte wówczas rozwiązania nie sprostały jednak próbie czasu i trudnym warunkom atmosferycznym. W 558 roku runęła pierwotna kopuła, osłabiona licznymi trzęsieniami ziemi z lat wcześniejszych. Decyzję o jej odbudowie podjęto w 563 roku, a prace nadzorował wówczas Izydor Młodszy, bratanek Izydora z Miletu. Architekt zmienił pierwotny plan kopuły i wzmocnił jej konstrukcję – m.in. podwyższył ją o siedem metrów. Dzięki jego działaniom sklepienie świątyni wytrzymało aż do końca X wieku, gdy ponownie zburzyło je trzęsienie ziemi.

Wnętrze zamienionego na meczet Kościoła Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Zdjęcie pochodzi z 1933 roku. Źródło: NAC/Domena publiczna
Wnętrze zamienionego na meczet kościoła Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Zdjęcie pochodzi z 1933 roku. Źródło: NAC/Domena publiczna

Różnokolorowe marmury i złote mozaiki

Cesarz Justynian I Wielki nie szczędził środków na wyposażenie kościoła Mądrości Bożej. Do wykonania posadzki i kolumn wykorzystano najlepsze różnobarwne marmury specjalnie w tym celu sprowadzane z różnych zakątków świata: w tym między innymi znad morza Marmara. Ściany i sklepienie budowli ozdobiły liczne mozaiki, ułożone ze złotych i srebrnych elementów, przedstawiające postacie biblijne i historyczne: np. Maryję z Dzieciątkiem, Jezusa Chrystusa Pantokratora, Jana Chrzciciela oraz cesarzy Aleksandra i Aleksego Komnena. Odwiedzających zachwycały także misterne reliefy o motywach roślinnych i geometrycznych, oplatające wieńczące kolumny kapitele, arkady i gzymsy.

Przepych ten nie powinien jednak dziwić - Hagia Sophia przez dziesiątki lat była miejscem koronacji bizantyjskich cesarzy. 

Justynian_663.jpg
Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Posłuchaj
23:56 stambuł___fl 2902_tr_0-0_4259f69d[00].mp3 Orientalista prof. Maciej Popko mówi o zabytkach Stambułu, w tym również o Hagii Sophii. Audycja Elżbiety Struckiej z cyklu "Najsłynniejsze miasta świata". (PR, 23.08.1982)

Wiele dekoracji i pierwotnego wyposażenia kościoła nie zachowało się do naszych czasów. Niektóre skradziono, inne natomiast uległy zniszczeniu. Mozaiki na przykład ukryto pod licznymi warstwami gipsu i betonu jeszcze w połowie XV wieku, gdy Konstantynopol został zdobyty przez Turków osmańskich sułtana Mehmeda II i przemianowany na Stambuł, a kościół Mądrości Bożej przekształcono w meczet.

***

Zobacz także: Upadek Konstantynopola. Koniec Cesarstwa Wschodniego

***

Hagia Sophia pełniła funkcje islamskiej świątyni do 1935 roku, gdy współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji Mustafa Kemal Atatürk polecił, aby budynek został zamieniony w muzeum. W lipcu 2020 roku sąd administracyjny Turcji unieważnił jednak tę decyzję, a Hagia Sophia ponownie stała się meczetem.

jb

Czytaj także

Wielka schizma wschodnia, czyli rozłam w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 05:40
Przyczyny rozłamu w Kościele powszechnym na rzymskokatolicki i prawosławny tkwią w odmiennych warunkach życia politycznego, ekonomicznego i religijnego zachodniej i wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. W głębokiej odmienności ducha rzymskiego i greckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biskup Werner. Śmierć średniowiecznego dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:30
Jeden z najważniejszych hierarchów kościelnych z czasów początku rozbicia dzielnicowego Polski, został zamordowany przez możnowładcę Bolestę. Możliwe, że śmierć ta była elementem większej politycznej gry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Poitiers - zwycięstwo nad Saracenami

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 05:30
25 października 732 roku w bitwie pod Poitiers Karol Młot, władca państwa Franków, odniósł zdecydowane zwycięstwo nad saracenami. Na polu bitwy starły się ze sobą nie tylko dwie armie, ale także dwie cywilizacje. Tym samym zahamował ekspansję islamu w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chlodwig - zjednoczył plemiona Franków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 06:01
Wczesnośredniowieczny władca Franków Chlodwig przyjął chrześcijaństwo wprowadzając swoje państwo w obręb cywilizacji łacińskiej. Zbudował także podwaliny dzisiejszej Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brunon z Kwerfurtu - misjonarz i polityk

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 05:40
Odnosił sukcesy nie tylko na polu nawracania pogan. Spośród duchowieństwa wyróżniał się talentem literackim. Choć pochodził z Niemiec, opowiedział się po stronie Bolesława Chrobrego, kiedy król Henryk II wypowiedział Polsce kolejną wojnę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaraza Justyniana. Czy epidemia zniszczyła antyczną cywilizację?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 06:05
W połowie VI wieku cesarz Justynian Wielki był bliski przywrócenia blasku imperium rzymskiemu. Dotychczas wśród wielu historyków panowało przekonanie, że te ambitne plany pokrzyżowała mu pandemia, która miała zabić nawet jedną trzecią mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Badania prowadzone przez zespół, którego członkiem był polski naukowiec, każą spojrzeć na nowo na historię tej choroby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:50
Całun Turyński obecnie przechowywany jest w królewskiej kaplicy katedry w Turynie. Ma 4 m 36 cm długości i 1 m 10 cm szerokości. Na połowie podłużnej materii widać odbicie postaci nagiego mężczyzny, słusznego wzrostu, mocno zbudowanego. Na drugiej połowie odbicie tego samego człowieka z tyłu.
rozwiń zwiń