Historia

"Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Wystawa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 05:45
19 kwietnia br., w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie została otwarta wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum we współpracy z Domem Spotkań z Historią: "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". 
Po aneksji Austrii przez Trzecią Rzeszę mieszkańcy stolicy przyglądają się, jak austriaccy naziści zmuszają Żydów do szorowania chodnika. Wiedeń, marzec 1938 r.
Po aneksji Austrii przez Trzecią Rzeszę mieszkańcy stolicy przyglądają się, jak austriaccy naziści zmuszają Żydów do szorowania chodnika. Wiedeń, marzec 1938 r. Foto: Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstandes/mat. prasowe organizatorów wystawy


Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Pytania o postawę wobec Zagłady

W nazistowskich Niemczech i zdominowanej przez Niemców Europie zachowania ludzi były różne. Z jednej strony można było dostrzec wielorakie przejawy niezgody na zło: od drobnych gestów solidarności z ofiarami po czynne próby niesienia pomocy. Z drugiej — akceptację Zagłady: od podporządkowania się antyżydowskim dekretom po gorliwą kolaborację ze sprawcami.

Jak ludzie reagowali na niedolę swoich żydowskich kolegów szkolnych, współpracowników, sąsiadów i przyjaciół? Co motywowało ich lub skłaniało do takich, a nie innych zachowań podczas Zagłady?

Wystawa "Byli sąsiadami..." poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? Co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa?


Przechodnie patrzą, jak policja ładuje Żydów na ciężarówki w celu deportacji. Kerpen, Nadrenia Północna-Westfalia, 1942 r. Fot. Stadtarchiv Kerpen/ mat. prasowe organizatorów wystawy Przechodnie patrzą, jak policja ładuje Żydów na ciężarówki w celu deportacji. Kerpen, Nadrenia Północna-Westfalia, 1942 r. Fot. Stadtarchiv Kerpen/ mat. prasowe organizatorów wystawy

Wystawa w Warszawie

19 kwietnia 2022 roku wystawa "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady" została otwarta na skwerze ks. Jana Twardowskiego (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej) w Warszawie.

"Zgromadziliśmy się dziś z okazji ważnej rocznicy: 79 lat temu Żydzi bohatersko i wbrew wszelkim przeciwnościom walczyli z Niemcami w Powstaniu w Getcie Warszawskim", mówiła podczas uroczystego otwarcia ekspozycji Sara J. Bloomfield, dyrektor United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

"Dziś także znaleźliśmy się w historycznej chwili - zaledwie kilkaset kilometrów stąd naród ukraiński stoi na granicy życia i śmierci w wyniku niczym niesprowokowanej i brutalnej inwazji, która zagraża nie tylko Europie, ale też samej demokracji. W takiej chwili, wydarzenia takie jak wystawa wydają się mało znaczące. A jednak nasi polscy partnerzy przekonali nas, że właśnie teraz jest odpowiedni moment, by mówić o doświadczeniach z przeszłości – trudnych doświadczeniach – uczciwie i bez ogródek", zaznaczała.

W otwarciu wystawy uczestniczyli również Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Mark Brzezinski, Ambasador USA w Polsce, Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy oraz Katarzyna Madoń-Mitzner, wicedyrektor Domu Spotkań z Historią.

Wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady" będzie można zobaczyć od 19 kwietnia do 10 maja br. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


Mieszkańcy miasta patrzą, jak policja odprowadza Sinti i Romów, pogardzanych jako "cygańskie utrapienie" i "obcych rasowo", na dworzec kolejowy w celu deportacji do okupowanej przez Niemców Polski. Hohenasperg, Niemcy, 18 maja 1940 r. Fot. Bundesarchiv, R 165 Bild-244-42/ mat. prasowe organizatorów wystawy Mieszkańcy miasta patrzą, jak policja odprowadza Sinti i Romów, pogardzanych jako "cygańskie utrapienie" i "obcych rasowo", na dworzec kolejowy w celu deportacji do okupowanej przez Niemców Polski. Hohenasperg, Niemcy, 18 maja 1940 r. Fot. Bundesarchiv, R 165 Bild-244-42/ mat. prasowe organizatorów wystawy

Historia wystawy "Byli sąsiadami"

W związku z 20. rocznicą powstania United States Holocaust Memorial Museum w 2013 powstała specjalna wystawa "Some Were Neighbors" („Byli sąsiadami”), która trwała do 2017 roku.

Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie powstała jej skrócona, łatwa do eksponowania wersja mobilna, przeznaczona do użytku międzynarodowego. Edukatorzy z Europy i innych części świata wskazywali bowiem, że wystawa będzie pomocna w nauczaniu o tym, że jednostki mają możliwość decydowania. Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w przeszłości, uczniowie mogą zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.

Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na 10 języków i była dotychczas prezentowana w 21 krajach. W Niemczech można ją oglądać od 2019 roku, a w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezentowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2020. W Polsce po raz pierwszy wystawę "Byli sąsiadami" otwarto w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.

mat.prasowe/jp


Czytaj także

Irena Sendler: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 05:52
– Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendler, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina Ulmów. Symbol polskiej pomocy Żydom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 06:00
24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwi ambasadorzy. Polscy dyplomaci, którzy pomagali Żydom

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 06:00
W grudniu 2019 roku prezydent Rosji Władymir Putin nazwał Józefa Lipskiego, przedwojennego ambasadora RP w Berlinie "antysemicką świnią" i "łajdakiem". Tymczasem Lipski był zaangażowany w pomoc Żydom. Podobnie jak inni przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Zabiełło jak Grupa Ładosia. Izraelskie media: tysiące Żydów zawdzięczają mu życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 05:50
Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom - pisze izraelski dziennik "Israel Hajom".
rozwiń zwiń