Historia

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 05:40
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
Pierwowzór wawelskiego sarkofagu św. Jadwigi odnaleziony w 2022 roku w Tarnowie
Pierwowzór wawelskiego sarkofagu św. Jadwigi odnaleziony w 2022 roku w TarnowieFoto: Tomasz Głowacz

Cenny eksponat

Odnaleziony w Tarnowie model to bozzetto, czyli trójwymiarowy szkic rzeźbiarski. Został wykonany z drewna oraz gipsu i przedstawia naturalnej wielkości postać św. Jadwigi. Władczyni leży, a jej ręce są złożone, jak do modlitwy. Ubrana jest w długą, wiązaną na piersi suknię i płaszcz. Głowa monarchini leży na poduszce zdobionej motywem lilii (jest to nawiązanie do herbu Andegawenów, czyli rodu, z którego wywodziła się Jadwiga), a u jej stóp znajduje się pies - symbol wierności.  

Model sarkofagu św. Jadwigi. Źródło: Tomasz Głowacz
  Model sarkofagu św. Jadwigi. Źródło: Tomasz Głowacz

Badacze odkryli na rzeźbie sygnaturę, która potwierdziła, że model został wykonany w Rzymie w 1901 roku przez słynnego polskiego rzeźbiarza i medaliera Antoniego Madeyskiego. Jest to dokładna kopia sarkofagu królowej Jadwigi, który stanął w katedrze wawelskiej w 1902 roku.

Jak powiedział w rozmowie z portalem Tarnów Nasze Miasto Tadeusz Mędzelowski, pasjonat historii, który dokonał tego spektakularnego odkrycia, bozzetto znalazło się w Małopolsce na początku XX wieku, gdy artysta podarował swoje dzieło księżnej Konstancji Sanguszko z domu Zamoyskiej, ówczesnej pani pałacu w Tarnowie-Gumniskach. 

Rzeźba królowej Jadwigi Andegaweńskiej znajdująca się na bozzetcie autorstwa Antoniego Madeyskiego. Źródło: Tomasz Głowacz Rzeźba królowej Jadwigi Andegaweńskiej znajdująca się na bozzetcie autorstwa Antoniego Madeyskiego. Źródło: Tomasz Głowacz

Model umieszczono w przypałacowej kaplicy, gdzie znajdował się do 1944 roku. Gdy budowla została uszkodzona podczas niemieckiego bombardowania, bozzetto przeniesiono do wnętrza pałacu. W tym miejscu można je było podziwiać do przełomu lat 60. i 70. XX wieku. 

– Wtedy w pałacu znajdowała się już szkoła, a sarkofag traktowany był jak zawalidroga. Zapadła decyzja, aby umieścić go w bocznej nawie nowo wybudowanego, a nieurządzonego jeszcze kościoła na Rzędzinie – mówił Tadeusz Mędzelowski w rozmowie z portalem Tarnów Nasze Miasto.  

Cenny obiekt został schowany w jednym z kościelnych magazynów, gdzie przeleżał kolejne pięćdziesiąt lat. Dopiero w 2022 roku Tadeusz Mędzelowski przypadkiem dowiedział się o jego istnieniu. Tę informację przekazała mu jedna ze szkolnych woźnych, która w latach 70. XX wieku pracowała w pałacu Sanguszków. Po kilku miesiącach poszukiwań obiekt udało się odnaleźć. Po konserwacji ma on trafić do przypałacowej kaplicy Sanguszków. 

Św. Jadwiga

Jadwiga Andegaweńska przyszła na świat w 1373 lub 1374 roku w mieście Buda (obecnie jest to część węgierskiego Budapesztu), jako najmłodsza córka Elżbiety Bośniaczki i Ludwika I Wielkiego, króla Węgier, a w latach 1370-1382 również władcy Polski. Początkowo miała zostać żoną austriackiego księcia Wilhelma Habsburga, któremu została przyrzeczona zaledwie kilka miesięcy po narodzinach. Wszystko zmieniło się jednak gdy w 1382 roku zmarł ojciec księżniczki.

Na zjeździe w Radomsku, który odbył się pod koniec listopada 1382 roku, polska szlachta zadecydowała, że na króla swojego państwa koronuje jedną z córek Ludwika I Wielkiego. Wpierw wybrano najstarszą Katarzynę, lecz dziewczyna zmarła krótko po ogłoszeniu decyzji. Druga w kolejności była Maria, jednak jej kandydaturę szybko odrzucono - była bowiem żoną Zygmunta Luksemburczyka, elektora brandenburskiego, a polska szlachta niechętnie patrzyła na "króla Niemca". Ostatecznie zdecydowano więc, że tron odziedziczy Jadwiga - jej koronacja odbyła się w październiku 1384 roku. 

Kilka miesięcy później zawarto unię w Krewie. Książę litewski Władysław Jagiełło obiecał wówczas, że przyjmie chrześcijaństwo w obrządku katolickim, schrystianizuje swoje państwo, a także przyłączy do Królestwa Polskiego należące do niego ziemie litewskie i ruskie. Porozumienie zostało przypieczętowane związkiem małżeńskim, który został zawarty pomiędzy Władysławem Jagiełłą a Jadwigą Andegaweńską w 1386 roku. Para nie doczekała się potomstwa - ich jedyna córka Elżbieta Bonifacja zmarła krótko po narodzinach. 

Jadwiga pozostawała królową Polski przez kilkanaście lat. W polityce cechowała ją łagodność - dążyła do stabilizacji sytuacji panującej w kraju i redukcji wszystkich napięć pojawiających się w kontaktach państwa z sąsiadami. Słynęła również ze swojej działalności dobroczynnej i kulturalnej - ufundowała wiele nowych kościołów, a także uposażyła te już istniejące. Jako pierwsza zleciła również tłumaczenie biblijnej Księgi Psalmów na język polski. 

Władczyni zmarła w 1399 roku z powodu komplikacji poporodowych. W 1997 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II. 


Źródło: portal Tarnów Nasze Miasto/jb

Czytaj także

Odtworzono pierwotną "populację" dzieł literatury średniowiecza. Naukowcy zastosowali model używany w ekologii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:50
Według najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców do naszych czasów przetrwało niespełna 10 proc. średniowiecznych manuskryptów zawierających dzieła literackie napisane w językach miejscowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie na Wawelu. Prawdopodobnie odnaleziono grób króla Jana Olbrachta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 05:40
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w wawelskiej kaplicy króla Jana I Olbrachta, grupa polskich archeologów natrafiła na ukryty pod posadzką grobowiec. Badacze przypuszczają, że jest to miejsce spoczynku polskiego monarchy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:50
W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieliczka. Na Zamku Żupnym odkryto polichromie z czasów Wazów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 05:40
Podczas remontu królewskiego Zamku Żupnego w Wieliczce, odnaleziono liczne polichromie, których powstanie można datować nawet na XVII wiek. Wśród nich znajduje się m.in. herb Wazów. - To dla nas duże zaskoczenie - powiedział Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Dodał także, że malowidła są elementami oryginalnego wystroju tego miejsca.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałbrzych. Pies Kajtuś wywęszył średniowieczny skarb

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 05:40
W okolicach Wałbrzycha na Górnym Śląsku odnaleziono - przechowywane w glinianym garnku - brakteaty, czyli średniowieczne jednostronne monety. Zdaniem badaczy jest to największe tego typu odkrycie od co najmniej stu lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń