- Na Wawelu dostępne dla zwiedzających są między innymi: Skarbiec Koronny, apartamenty królewskie, komnaty oraz wystawy: "Wawel odzyskany" i "Wawel zaginiony".
- Na Wawelu można podziwiać głowy wawelskie oraz m.in. sześć rzymskich popiersi cesarzy z wieków od XVI do XVII wykonanych w marmurze i porfirze.
- Na wystawie "Wyczółkowski odnaleziony" prezentowany jest m.in. obraz "Góralka / Wiejska dziewczyna w żółtej chuście".
- Festiwal "Wawel o zmierzchu" odbędzie się w tym roku po raz piętnasty.
- Bardzo serdecznie zapraszamy do zwiedzania wszystkich naszych przestrzeni i wszystkich naszych wystaw - mówi Marta Graczyńska, pełnomocnik Dyrektora ds. Edukacji. - Oczywiście od Skarbca Koronnego przez apartamenty królewskie i komnaty i dwie wystawy, o których czasami zapominamy: "Wawel odzyskany" - fantastyczna historia odbudowy Wawelu w ostatnich latach od powojennych do ostatnich lat i "Wawel zaginiony" (…) to jest dotknięcie historii, kiedy stajemy na kładeczce i… Więcej nie będę podpowiadać, żeby zachęcić naszych słuchaczy, żeby przyjechali i weszli do Wawelu zaginionego, stanęli na niesamowitej kładce, która się wręcz unosi nad skałą wawelską i zobaczyli niesamowity budynek, który prawie że, w większości swojej wysokości, stoi od XI wieku - mówi gość radiowej Jedynki.
30:48 2022_07_23 09_11_06_PR1_Jedyne_Takie_Miejsce.mp3 Wawel (Lato z Radiem/Jedyne Takie Miejsce/Jedynka) cz. 1
Konie z rzędem
W Skarbcu można zobaczyć wizualizację pędzących koni. - Ten koń jest tak naprawdę negatywem rzędu końskiego, czyli to wszystko, co koń ma na głowie, siodło, to nazywamy rzędem końskim - mówi Kama Guzik, kierownik Działu Organizacji Wystaw i mieliśmy tę trudność, że historyczny rząd koński, który chcemy pokazać, już się nie naciąga, nie nakłada się go na prawdziwego, żywego konia, dlatego że już jest bardzo stary, więc musieliśmy zeskanować rzędy, a następnie "dorobić" konia, do tego rzędu, do tych wielkości (…) - mówi gość radiowej Jedynki. - Pierwowzorem tego konia był faktycznie zeskanowany, zaprojektowany koń dla szejka z Arabii Saudyjskiej - dodaje rozmówczyni Romana Czejarka.
Skarbiec Koronny
W północnym skrzydle zamku, blisko Skały Wawelskiej, w pomieszczeniach, które przez kilkadziesiąt ostatnich lat nie były dostępne szerszej publiczności, znajduje się kolejna przestrzeń udostępniona zwiedzającym. - Te przestrzenie historycznie zajmował Skarbiec Koronny, który dokładnie w północnym skrzydle funkcjonował aż do roku 1795, kiedy Prusacy byli uprzejmi się tu włamać i zrabować 5 koron, 4 berła. Pozostały po nich rozbite skrzynie - mówi Dariusz Nowacki, kustosz Zbiorów Złotnictwa i wystawy Skarbca Koronnego.
28:53 2022_07_23 10_16_16_PR1_Jedyne_Takie_Miejsce.mp3 Wawel (Lato z Radiem/Jedyne Takie Miejsce/Jedynka) cz. 2
Zbroja Zygmunta Augusta
W zbiorach na Wawelu znajduje się m.in. zbroja dziecięca Zygmunta Augusta. - Jest to zbroja, która prawdopodobnie na Wawel XVI wieku za czasów Zygmunta Augusta nie dotarła. Dotarła dopiero w ostatnich czasach - mówi Krzysztof Czyżewski, kurator zbioru militariów Zamku Królewskiego na Wawelu. - To jest takie memento, jeśli chodzi o prowadzenie polityki międzynarodowej i prowadzenie polityki darów. To jest zagadnienie bardzo ważne, jeśli mówimy o skarbcach historycznych, także o zbiorach militariów, bo trzeba powiedzieć, że militaria stanowiły bardzo istotną część każdego skarbca państwowego, królewskiego, magnackiego. Nawet w małych kolekcjach czy zbiorach prywatnych szlachty, a nawet mieszczaństwa, pomiędzy precjozami pojawiają się militaria - dodaje rozmówca Romana Czejarka.
Głowy wawelskie
Na Wawelu można podziwiać głowy wawelskie. - Głów wawelskich obecnie jest tylko 30. Pierwotnie było ich 193 i one stanowiły dekoracje stropu w Sali Poselskiej. Oprócz tych 193 rzeźb był też wielki mosiężny świecznik i pięć herbów polskich - mówi Joanna Pałka, kurator Zbiorów Rzeźby. - Są najstarsze zabytki zamówione do konkretnych wawelskich wnętrz, nawet wcześniejsze niż arrasy Zygmuntowskie - dodaje rozmówczyni Romana Czejarka. Na Wawelu można zobaczyć także sześć rzymskich popiersi cesarzy z wieków od XVI do XVII wykonanych w marmurze i porfirze.
Wystawa "Wyczółkowski odnaleziony"
Na wystawie prezentowane są prace Wyczółkowskiego, których na co dzień nie możemy zobaczyć, ponieważ są schowane w magazynie. - Są bardzo delikatne obiekty, pastele, akwarele, rysunek (…) - mówi Agnieszka Janczyk. Jednym z obrazów jest "Góralka / Wiejska dziewczyna w żółtej chuście", z 1900 r. - Niedługo po powstaniu już na początku albo przy końcu 1900 roku lub na początku 1901 pastel trafił do kolekcji wybitnego kolekcjonera, prawnika mieszkającego we Lwowie Leona Pienińskiego - opowiada rozmówczyni Romana Czejarka.
29:42 2022_07_23 11_10_19_PR1_Jedyne_Takie_Miejsce.mp3 Wawel (Lato z Radiem/Jedyne Takie Miejsce/Jedynka) cz. 3
Festiwal "Wawel o zmierzchu"
- Ten wspaniały letni festiwal odbędzie się już po raz piętnasty, możemy więc powiedzieć, że obchodzimy małe okrągłe urodziny - mówi Małgorzata Janicka-Słysz z Akademii Muzycznej w Krakowie. - (...) Rok temu graliśmy trzy duże koncerty na dziedzińcu arkadowym, wracamy na dziedzińczyk Batorego, dlatego że festiwal ruszył w 2008 roku właśnie w tym cudownym miejscu zwanym małym wawelskim sercem (…). Każda przestrzeń na Wawelu jest piękne i nie ma konkurencji - dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia.
***
Goście: Marta Graczyńska (pełnomocnik Dyrektora ds. Edukacji), Kama Guzik, kierownik Działu Organizacji Wystaw, Dariusz Nowacki (kustosz Zbiorów Złotnictwa i wystawy Skarbca Koronnego), Krzysztof Czyżewski (kurator zbioru militariów Zamku Królewskiego na Wawelu), Joanna Pałka (kurator Zbiorów Rzeźby), Agnieszka Janczyk (wystawa "Wyczółkowski odnaleziony"), Małgorzata Janicka-Słysz (Akademia Muzyczna w Krakowie).
Data emisji: 23.06.2022 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00