Historia

Elżbieta Starostecka. Aktorka pełna eterycznego piękna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 05:35
Dzisiaj swoje kolejne urodziny obchodzi niezwykle piękna i pełna delikatnego temperamentu aktorka, Elżbieta Starostecka. Pamiętamy ją z roli Stefanii Rudeckiej w "Trędowatej", a w jej roli z serialu "Czarne chmury" zakochana była cała Polska.
Realizacja filmu Trędowata w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zdjęciu (od lewej) aktorzy Elżbieta Starostecka, Piotr Fronczewski, Gabriela Kownacka i Anna Dymna, 1976
Realizacja filmu "Trędowata" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zdjęciu (od lewej) aktorzy Elżbieta Starostecka, Piotr Fronczewski, Gabriela Kownacka i Anna Dymna, 1976Foto: PAP/CAF - Adam Hawałej

Aktorka i piosenkarka

Urodziła się 6 października 1943 roku w Rogowie, wsi województwa Łódzkiego, między Włoszczową i Radomskiem. Stąd ruszyła w świat, by później dać się poznać jako aktorka i piosenkarka posiadająca wielu swoich wielbicieli. Po Gliwicach, Łodzi i Kaliszu zawitała w Warszawie, grając w kilku znaczących teatrach. Nas cieszy fakt, że Polskie Radio miało okazję uwiecznić jej grę aktorską w ponad 20 słuchowiskach. Nie zapominajmy też o karierze piosenkarskiej, choćby występ w Opolu na Festiwalu w 1978 roku ze znanym przebojem "Za rok, może dwa". 

W Gliwicach było znane V Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Struga. W Łodzi Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera - trzeba zauważyć, że ukończona z wyróżnieniem. W Kaliszu był Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie zadebiutowała z końcem października 1965 roku w sztuce w sztuce Wojciecha Bogusławskiego "Henryk VI na łowach". W Teatrze tym aktorka grała dwa lata. Później była ponownie Łódź i Teatr Nowy, by już w 1972 roku pojawić się, na stałe, w Warszawie. Tu znalazła pracę, tu założyła rodzinę, tu mieszka na warszawskim Żoliborzu. W Warszawie mogliśmy podziwiać ją w Teatrze Rozmaitości najpierw, a później przez ponad 20 lat w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Wzruszające role elikatna uroda

Trzeba przyznać, że role w teatralnych spektaklach mogli oglądać nieliczni, ale widownia kinowa i w szczególności widownia telewizyjna gromadziły dosłownie miliony, także dla ról granych przez tę delikatną z urody i "drżącą" z gry aktorki. To tutaj spotkaliśmy Stefanię Rudecką w "Trędowatej" Jerzego Hoffmana i według powieści Heleny Mniszkówny. Były też role w tak znanych filmach jak "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" jako piosenkarka w tawernie w części pierwsze, była piękna plutonowa w "Rzeczpospolitej babskiej", dziennikarka w "Pieczonych gołąbkach", baronowa Dalska w "Lalce", siostra Barbary w "Nocach i dniach", starościanka Anna w "Czarnych chmurach".

Tych znaczących ról było znacznie więcej i trudno wymienić wszystkie. Dość powiedzieć, że portal Encyklopedia Teatru Polskiego zauważa ponad 50 ról teatralnych na deskach scenicznych, niespełna 20 w Teatrze Telewizji i ponad 20 w Teatrze Polskiego Radia. Portal Film Polski liczy także ponad 20 ról w filmach fabularnych i telewizyjnych. Po roku 1993, kiedy zagrała w ostatnim filmie fabularnym ("Przypadek Pekosińskiego"), mogliśmy jeszcze widzieć Panią Elżbietę w dwu serialach telewizyjnych - "Więzy krwi" oraz "Lekarze".

W życiu prywatnym jest żoną kompozytora i pianisty Włodzimierza Korcza, matką Jerzego i Anny Marii. Obecnie, choć występy aktorskie zostały odłożone na bok, możemy wspominać role Pani Elżbiety w licznych przekazach zapisanych w internetowych portalach. Warto zajrzeć i przypomnieć sobie niewątpliwe piękno urody i gry. W dniu urodzin życzymy Pani Wszystkiego Najlepszego i stu lat życia!

PP

Czytaj także

Halina Mikołajska. Nie chciała, by nazywano ją bohaterką

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:40
– Myślę, że Halina Mikołajska była chodzącym wyrzutem sumienia naszego środowiska – mówił o tej znakomitej aktorce Andrzej Łapicki. 22 marca mija 99. rocznica urodzin Haliny Mikołajskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Eichlerówna – sama była teatrem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:35
- Eichlerówna należy do tej samej rodziny aktorskiej, co Jaracz. Są to mistycy sceny. Wyjdą na nią, a już dzieje się coś, co nas ujarzmia, choć uchodzi świadomości. Trzymają nas do końca w napięciu, nie pozwalają oswobodzić się spod ich sugestii – napisał o aktorce Kazimierz Wierzyński, poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magda Teresa Wójcik: trudno u mnie odróżnić naturalność od aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 05:40
- Jak grałam tą swoją Joannę d'Arc, to działy się rzeczy nieprawdopodobne. Ludzie płakali ze mną, potrafiło nas płakać razem 200-300 osób - opowiadała Magda Teresa Wojcik w Polskim Radiu. - Najwięcej siły dawała mi publiczność. Ona jakaś taka była zupełnie inna niż wszyscy inni dookoła. Oni zawsze mi mówili po spektaklach, że mam grać dalej - dodawała aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Śląska - królowa aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:35
18 września 1989 roku zmarła Aleksandra Śląska, aktorka teatralna i filmowa. Do najważniejszych jej ról należy królowa Bona w popularnym serialu telewizyjnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 05:40
21 maja 1980 roku zmarła Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Kwiatkowska - zapomniana gwiazda polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:40
Sławę przyniosła jej rola w filmie "Ewa chce spać" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Na początku lat 60. aktorka była niezwykle popularna nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Rozwój jej kariery zahamowało drugie małżeństwo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 05:40
40 lat temu, 14 sierpnia 1984 roku, w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszarda Hanin. "Zawsze bliższe były mi role dziewczyn wewnętrznie połamanych"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 05:40
Była nie tylko aktorką znaną ze swoich licznych występów na deskach polskich teatrów i rolą doktor Jadwigi Yandy w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, lecz także pedagogiem wykładającym na Akademii Teatralnej w Warszawie. Posłuchaj archiwalnych radiowych nagrań z udziałem Ryszardy Hanin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 05:55
– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 128. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
rozwiń zwiń