Historia

IPN sprawdza, czy Jacek Jerz, działacz radomskiej "Solidarności", został w 1983 otruty przez SB

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 05:40
Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 roku jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa.
Radom, 1981 r. Przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność podczas rozmów z Komisją Rządową w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej. W środku: Jacek Jerz
Radom, 1981 r. Przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność podczas rozmów z Komisją Rządową w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej. W środku: Jacek JerzFoto: PAP/Wojciech Stan

Rzecznik Prasowy Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Robert Janicki poinformował Polską Agencję Prasową, że postępowanie karne w tej sprawie zostało podjęte na nowo w sierpniu ubiegłego roku. "Zachodziła konieczność zbadania istotnych danych przekazanych IPN przez osoby najbliższe pokrzywdzonemu oraz osoby trzecie, odnoszących się do okoliczności bezpośrednio poprzedzających zgon Jacka Jerza", powiedział rzecznik.

Ekshumacja i badania biegłych

Robert Janicki dodał, że informacje przekazane przez świadków wskazywały, że funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podjęli działania operacyjne wobec Jacka Jerza, które polegały na spowodowaniu podania mu nieustalonych środków farmakologicznych, co doprowadziło do jego śmierci 31 stycznia 1983 roku w Radomiu.

"W toku śledztwa przeprowadzono ekshumację zwłok Jacka Jerza z mogiły na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu oraz powołano biegłych z zakresu medycyny sądowej, antropologii i toksykologii Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie w celu przeprowadzenia badań pod kątem obecności toksycznych substancji zewnątrzpochodnych mogących wywołać zgon pokrzywdzonego", przekazał rzecznik. Dodał, że badania biegłych nie zostały jeszcze zakończone.

Ślady ukryte w archiwach

IPN wystąpił też o przeprowadzenie kwerend w archiwach w Polsce oraz w Archiwum Dokumentów Służby Bezpieczeństwa Państwowego byłej NRD. "Czynności w tym zakresie w części zostały już wykonane, co pozwoliło na przeprowadzenie dowodów z dokumentów dotyczących działań podejmowanych wobec Jacka Jerza przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa", powiedział Robert Janicki.

Prokurator zaznaczył przy tym, że w śledztwie przeprowadzane są również dowody z zeznań świadków, w tym z wykorzystaniem środka w postaci Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego.

Delegat na I Zjazd Solidarności

Jacek Jerz (1944-1983), z zawodu technik elektronik, był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym MKZ NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska, twórcą i przywódcą radomskiej Konfederacji Polski Niepodległej, członkiem władz krajowych KPN, założycielem i członkiem władz ogólnopolskich (tzw. "Siódemki") Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, a także delegatem na I Zjazd Krajowy NSZZ "Solidarność".

***

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="https:\/\/static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"


Jak podaje "Encyklopedia Solidarności", w stanie wojennym Jacek Jerz był internowany i szykanowany. 13 grudnia 1981 roku został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, następnie w Radomiu, Gębarzewie, Bydgoszczy i Kwidzynie.

Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

Jego pogrzeb stał się wielotysięczną manifestacją środowisk opozycyjnych. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

PAP/jp

Czytaj także

Nastolatek skatowany przez ZOMO. Kulisy zabójstwa Piotra Majchrzaka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 05:44
11 maja 1982 roku w Poznaniu patrol ZOMO pobił Piotra Majchrzaka, 19-letniego ucznia Technikum Ogrodniczego. Chłopak zmarł kilka dni później w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Jest jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin: Kolejne szczątki odnalezione przez IPN na Górkach Czechowskich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 05:45
Podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowych na lubelskich Górkach Czechowskich odkryto szczątki ok. 40 osób. Prawdopodobnie są to ofiary zamordowane przez Niemców w początkowym okresie okupacji Lublina podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pacyfikacja internowanych w Kwidzynie. IPN postawił zarzuty sprawcom

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 14:00
Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej postawili zarzuty sprawcom pobicia opozycjonistów w Kwidzynie w 1982 roku. Oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN opublikował wyniki śledztwa ws. zabójstwa Stanisława Pyjasa. Możliwe wznowienie postępowania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 14:20
IPN poinformował, że Stanisław Pyjas został najprawdopodobniej wypchnięty przez balustradę klatki schodowej z wysokości II piętra. Prokurator IPN w 2019 roku umorzył w śledztwo ws. zabójstwa przez funkcjonariuszy SB z powodu niewykrycia sprawców. Postępowanie może być podjęte na nowo.
rozwiń zwiń