Historia

Kurhan sprzed 5 tysięcy lat. Wyjątkowe odkrycie na cmentarzysku megalitycznym na Kujawach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 05:40
Archeolodzy prowadzący badania w rejonie Sarnowa na Kujawach odnaleźli kurhan sprzed pięciu tysięcy lat. Najprawdopodobniej jest on kilkaset lat starszy niż znane już grobowce megalityczne z tego terenu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/AI Generator

Czwarty sezon badań archeologicznych, które prowadzą naukowcy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego (MAiE) w Łodzi, przyniósł sensacyjne wieści: niewielki pagórek z dużą liczbą kamieni, znajdujący się w polu niedaleko Lasu Sarnowskiego, okazał się być kurhanem z zamierzchłej przeszłości.

"Wyjątkowe odkrycie"

Pagórek ten, dziś częściowo zniwelowany przez prowadzone prace rolne, skrywał kurhan, który prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczność zamieszkującą teren obecnych Kujaw. Zdaniem łódzkich archeologów, kurhan może być nawet kilkaset lat starszy niż znane już pobliskie megality kujawskie.

- Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ podobne formy kurhanów występują głównie w Czechach i Niemczech. Na obecnym etapie badań rozpoznaliśmy pozostałości nasypu i płaszcza kamiennego. W centrum kurhanu zachował się bruk kamienny, który przykrywa jamę grobową. Dalsze prace pozwolą na dokładne ustalenie, kiedy kurhan powstał - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Piotr Papiernik, kierownik badań.

Budowniczy monumentalnych grobowców

O znalezisku mówiła również PAP Ida Wojnarowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. – To już czwarty sezon archeologicznych badań wykopaliskowych w rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5500 lat w Sarnowie w gminie Lubraniec. W tym roku prace skoncentrowane są w miejscu, gdzie zarejestrowano pozostałości osady społeczności, która zbudowała monumentalne grobowce znajdujące się w Parku Kulturowym Sarnowo – podkreślała Ida Wojnarowska.

Na stanowisku archeologicznym sprzed 5500 lat archeolodzy odnaleźli również fragmenty naczyń oraz przedmiotów krzemiennych.

Prace prowadzone są przez łódzkie muzeum we współpracy z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego oraz Urzędem Gminy i Miasta Lubraniec.

***

Czytaj także:

***

W rejonie południowych Kujaw znajdują się odkryte przed laty zespoły grobowców sprzed 5-4,5 tys. lat. Te monumentalne, długie na kilkadziesiąt metrów obiekty zbudowane z kamieni znajdują się w rejonie wsi Sarnowo i Wietrzychowice. Zwane megalitami kujawskimi są prawdopodobnie najstarszymi zabytkami architektury w Polsce.

PAP/Marek Juśkiewicz/naukawpolsce.pl/jp

Czytaj także

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:46
- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przesłania Krzywa Wieża w Pizie? Nie ma na świecie takiego drugiego Placu Cudów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 06:00
Krzywa Wieża w Pizie, uważana przez wielu za najsłynniejszy zabytek świata, jest w istocie dzwonnicą. Towarzyszy ona niezwykłej katedrze oraz dwóm innym bezcennym obiektom. Cały ten kompleks oszałamia kolejne pokolenia przybywających do tego toskańskiego miasta – nie dziwi więc, że miejsce to nazwano Piazza dei Miracoli. Plac Cudów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia: rzadkie odkrycie na mozaice sprzed 1800 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 05:40
W Alentejo, regionie środkowej Portugalii, archeolodzy natrafili na mozaikę z wizerunkiem walczących centaurów, mitologicznych stworów – podali portugalscy archeolodzy cytowani przez telewizję RTP. To pierwsze takie znalezisko na Półwyspie Iberyjskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Nikt nie wiedział, że w restauracji są skarby sprzed dwóch tysiącleci

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 05:40
W efekcie prac remontowych w andaluzyjskiej restauracji na jednej ze ścian budynku zidentyfikowano dwie rzeźby sprzed ponad 2 tys. lat. Dotychczas uznawano je za elementy dekoracji wykonane współcześnie.
rozwiń zwiń