Historia

"Tu była brama getta". Białystok uczcił pamięć żydowskich ofiar i bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 05:30
26 lipca 2023 roku w centrum Białegostoku odsłonięto tablice informujące o miejscach, gdzie w przeszłości były dwie bramy miejscowego getta. Uroczystość jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie.
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Białegostoku Katarzyna Kisielewska-Martyniuk (druga z lewej), przewodniczący rady miejskiej Białegostoku Łukasz Prokorym (trzeci z lewej) oraz wiceprezydenci Białegostoku Rafał Rudnicki (na pierwszym planie) i Przemysław Tuchliński (pierwszy z lewej) na odsłonięciu tablicy upamiętniającej bramę główną białostockiego g
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Białegostoku Katarzyna Kisielewska-Martyniuk (druga z lewej), przewodniczący rady miejskiej Białegostoku Łukasz Prokorym (trzeci z lewej) oraz wiceprezydenci Białegostoku Rafał Rudnicki (na pierwszym planie) i Przemysław Tuchliński (pierwszy z lewej) na odsłonięciu tablicy upamiętniającej bramę główną białostockiego gFoto: PAP/Artur Reszko

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Mordercy i ofiary

Tablice zostały jednocześnie odsłonięte przy ulicy Malmeda (przy skrzyżowaniu z ulicą Lipową) oraz przy ulicy Jurowieckiej (przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza). "Tu była brama getta. 26 VII 1941 - 20 VIII 1943" - taki napis, po polsku i angielsku, znalazł się na granitowych tablicach o wymiarach 50 na 100 cm umieszczonych w chodnikach.

Daty odnoszą się do utworzenia getta oraz zakończenia powstania. Getto zajmowało część Białegostoku, którą obecnie wyznaczają ulice: Lipowa, Henryka Sienkiewicza, Towarowa i Poleska. Historycy szacują, że zamknięto w nim około 40 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Getto utworzone zostało miesiąc po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich. Hitlerowcy niemal od razu zaczęli mordować białostockich Żydów. 27 czerwca 1941 roku spalili Wielką Synagogę w Białymstoku wraz z przebywającymi w niej ludźmi. Według historyków, w pożarze zginęło około 800 Żydów. Tę datę przyjmuje się za początek eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku.

Tablica upamiętniająca bramę główną białostockiego getta na rogu ul. Malmeda i Lipowej w Białymstoku. Fot. PAP/Artur Reszko Tablica upamiętniająca bramę główną białostockiego getta na rogu ul. Malmeda i Lipowej w Białymstoku. Fot. PAP/Artur Reszko
Powstanie w warszawskim getcie - zobacz serwis historyczny

Zagłada i pamięć

Główna, skromna uroczystość odsłonięcia tablic odbyła się przy ul. Malmeda. Nie było oficjalnych wystąpień, wydarzenie upamiętnił krótki koncert.

– Czerwiec i lipiec 1941 roku, to jedne z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Wtedy de facto zaczęła się zagłada białostockich Żydów, którzy przez dziesiątki i setki lat tworzyli Białystok – powiedział  dziennikarzom zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki. – Uznaliśmy, że warto, by w przestrzeni publicznej znalazły się takie tablice pokazujące bramy, które prowadziły do białostockiego getta (...). To pamięć o tych, którzy w tym getcie zginęli, później w sierpniu 1943 roku walczyli o swoją godność. A z drugiej strony musimy przypominać białostoczanom o historii ich miasta – dodał.

Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis historyczny

Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska poinformowała, że planowane jest umieszczenie (być może w przyszłym roku) takich tablic również w miejscach, gdzie znajdowały się dwie kolejne bramy getta.

Występ aktora Krzysztofa Pilata podczas uroczystości odsłonięcia tablicy przy ul. Malmeda. Fot. PAP/Artur Reszko Występ aktora Krzysztofa Pilata podczas uroczystości odsłonięcia tablicy przy ul. Malmeda. Fot. PAP/Artur Reszko

Getto Bialystok.jpg
Powstanie w białostockim getcie. Drugie co do wielkości po Warszawie

Powstańcy

W programie obchodów 80. rocznicy powstania w getcie - oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16 sierpnia - przygotowano też ponad trzydzieści różnych wydarzeń historycznych i kulturalnych, które potrwają do listopada.

Powstanie w białostockim getcie historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Wybuchło ono 16 sierpnia 1943 roku. Walki trwały kilka dni. Bezpośrednim powodem były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta. Grupa bojowników chciała sforsować bramy przy jednej z ulic, co dawałoby szanse na ucieczkę w kierunku Puszczy Knyszyńskiej.

Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.

PAP/mc

Czytaj także

Żydowska Organizacja Bojowa. Walczyli o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 05:41
Latem 1942 roku kilkuset młodych mieszkańców warszawskiego getta postanowiło stawić opór niemieckiemu okupantowi. W obliczu nieuchronnego losu chcieli umrzeć z bronią w ręku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Getto w Warszawie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 06:00
84 lata temu, 22 lipca 1940 roku, Niemcy rozpoczęli "akcję wysiedleńczą" w warszawskim getcie. W ciągu dwóch miesięcy do obozu śmierci w Treblince wywieźli 245 tysiące osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 05:50
- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 05:30
Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
rozwiń zwiń