Historia

Niemcy. Odrzucono apelację w sprawie skazania byłej sekretarki z obozu koncentracyjnego Stutthof

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 05:45
Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił apelację Irmgard Furchner, byłej sekretarki z obozu koncentracyjnego Stutthof. Obecnie 99-letnia kobieta została w 2022 roku skazana przez sąd w Itzehoe na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu za pomocnictwo w zabójstwie więźniów obozu.
KL Stutthof
KL StutthofFoto: Shutterstock

Irmgard Furchner została skazana za pomocnictwo w zabójstwie w 10 505 przypadkach oraz pomocnictwo w usiłowaniu zabójstwa w pięciu przypadkach. Wyrok ten stał się prawomocny na podstawie orzeczenia piątego senatu karnego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Lipsku.

Sprawa ta jest uważana za prawdopodobnie ostatnie postępowanie karne w sprawie masowych mordów dokonanych przez narodowych socjalistów - zwracają uwagę niemieckie media.


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

"Żałuję, że byłam wtedy w Stutthofie"

Imgard Furchner była zatrudniona jako pracownik cywilny w komendanturze niemieckiego obozu koncentracyjnego pod Gdańskiem od czerwca 1943 do kwietnia 1945 roku. W ten sposób miała pomagać osobom kierującym obozem koncentracyjnym w systematycznym zabijaniu więźniów. Ponieważ nie miała wówczas ukończonych 19 lat, proces toczył się przed izbą dla nieletnich.

Proces rozpoczął się jesienią 2021 roku. Prokuratura wnioskowała o karę w zawieszeniu na dwa lata, obrona domagała się uniewinnienia.

Sekretarka milczała niemal do końca procesu. W 40. dniu rozprawy przemówiła: "Jest mi przykro z powodu wszystkiego, co się stało i żałuję, że byłam wtedy w Stutthofie. To wszystko, co mogę powiedzieć".

***

Od 1939 do 1945 roku w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Stutthof więziono około 110 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Sowieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 tys. osób narodowości żydowskiej. Niemcy zamordowali blisko 65 tys. więźniów tego obozu. Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów.

Berenika Lemańczyk/PAP/th

Czytaj także

Sachsenhausen - miejsce kaźni komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego "Grota"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 05:50
22 kwietnia 1945 roku oddziały 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej wyzwoliły obóz Sachsenhausen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 05:45
5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwik Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi poszukuje artefaktów, które wzbogacą jego zbiory

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 05:40
Muzeum Dzieci Polskich zainicjowało akcję "Ocalić od zapomnienia – ślady historii obozu na Przemysłowej w Łodzi", w ramach której poszukuje artefaktów dotyczących historii dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Wzbogacą one zbiory placówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono fragment broni, która dała się we znaki Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 05:40
W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte archeolodzy odkryli lokalizację stanowiska polskiej armaty polowej, tzw. putiłówki. We wrześniu 1939 roku raziła ona niemieckie pozycje w Nowym Porcie – poinformowało Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń