Historia

Jak ubierali się władcy średniowiecznej Nubii? Wyjątkowy polski projekt do zobaczenia w Luwrze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 05:40
W ramach projektu "Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w średniowiecznej Nubii" badacze zrekonstruowali wygląd szat noszonych przez władców, matki królewskie i biskupów średniowiecznego królestwa Makurii. Efekty ich pracy już od 17 października br. będzie można podziwiać w Luwrze. 
Jeden z przykładów rekonstrukcji szat z Makurii
Jeden z przykładów rekonstrukcji szat z MakuriiFoto: Paulina Matusiak i Eddy Wenting

Rekonstrukcję strojów noszonych przez elity średniowiecznego afrykańskiego państwa położonego w krainie Nubii opracował zespół kierowany przez dr. Karela Innemée z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt powstał na podstawie malowideł z katedry w Faras w Sudanie odkrytych w latach 60. XX wieku przez misję prof. Kazimierza Michałowskiego.

"Ciarki na całym ciele"

Naukowcy i projektanci odtworzyli pięć kompletnych sylwetek ukazanych na malowidłach. Zrekonstruowane stroje zostały zaprezentowane na modelach, by w pełni unaocznić ich fizyczną formę oraz oddziaływanie na oglądających. Badaczy z UW wsparli projektanci z Uniwersytetu SWPS. W sesji fotograficznej - zorganizowanej w kościele pastora van Ars w Hadze - uczestniczyli sudańscy modele z Niemiec i Holandii.

– Gdy po raz pierwszy ujrzałam modeli ubranych w zrekonstruowane przez nas stroje, miałam ciarki na całym ciele. Pracowałam z malowidłami nubijskimi przez wiele lat. Te motywy znam na pamięć. A teraz wyglądało to tak, jakby postaci z malowideł ożyły – powiedziała dr hab. Dobrochna Zielińska, która wspólnie z dr Magdaleną Woźniak-Eusèbe odpowiadała za analizy historyczne.


Biskup Petros pod opieką św. Piotra Apostoła. Malowidło z katedry w Faras z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Koniec X w. Fot. Cyfrowe MNW Biskup Petros pod opieką św. Piotra Apostoła. Malowidło z katedry w Faras z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Koniec X w. Fot. Cyfrowe MNW

Premierowy pokaz strojów zrekonstruowanych na podstawie malowideł z Faras z kolekcji warszawskiej oraz sudańskiej odbędzie się 17 października br. w Luwrze. Dwa dni wcześniej wydarzeniu towarzyszyć będzie sesja popularyzacyjna na Uniwersytecie Sorbońskim poświęcona studiom i badaniom nubiologicznym na Uniwersytecie Warszawskim.

Polacy w Nubii

Królestwo Makurii powstało na przełomie starożytności i średniowiecza na terenie Nubii, czyli krainy położonej na terenie dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Już w VI wieku mieszkańcy tego państwa przyjęli chrześcijaństwo z Konstantynopola. Bizantyjskie wpływy widoczne były m.in. w strojach duchownych i członków rodziny królewskiej. Makuria oparła się islamskiej ekspansji w Afryce i pozostała chrześcijańska aż do upadku państwa w XIV wieku.


Młody władca nubijski pod opieką Chrystusa. Malowidło z katedry w Faras z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. 2 poł XII w. Fot. Cyfrowe MNW Młody władca nubijski pod opieką Chrystusa. Malowidło z katedry w Faras z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. 2 poł. XII w. Fot. Cyfrowe MNW

Gdy w latach 60. XX wieku terenom dawnego średniowiecznego królestwa groziło zalanie wodami Nilu z powodu budowy Wielkiej Tamy w Asuanie, UNESCO zorganizowało akcję ratowania wyjątkowych zabytków. Na apel organizacji odpowiedzieli badacze z 26 krajów, w tym z Polski.

Zespół pod wodzą prof. Kazimierza Michałowskiego prowadził badania w mieście Faras, jednej ze stolic Makurii. Dokonane odkrycie katedry z zespołem unikatowych, średniowiecznych malowideł stało się archeologiczną sensacją na skalę światową. Dało też początek polskim badaniom w tym regionie. Ponad 60 odkrytych malowideł trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. 

UW/Archeowieści/th


Czytaj także

Dlaczego mieszkańcy Sudanu przechodzili z chrześcijaństwa na islam?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:19
Do XIV wieku królestwo Makurii, leżące na terenie dzisiejszego Sudanu, było dobrze prosperującą chrześcijańską enklawą, sąsiadującą od północy z arabsko-muzułmańskim żywiołem. Kiedy jednak w 1364-66 roku król Makurii podjął decyzję o opuszczeniu Dongoli - stolicy królestwa, mieszkańcy tego miasta zaczęli szybko przechodzić na islam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietypowe malowidła odkryte przez polskich archeologów w Starej Dongoli

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 05:50
Zespół pomieszczeń, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. W okolicy Asuanu odkryto ponad trzydzieści starożytnych grobów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 05:40
Egipsko-włoski zespół archeologów odkrył na zachód od Asuanu 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe – podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piramida Dżesera mogła zostać zbudowana przy użyciu unikalnego systemu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:39
Najstarszą ze sławnych piramid Egiptu prawdopodobnie zbudowano – twierdzi zespół badaczy pod kierunkiem dr. Xaviera Landreau z Paleotechnic Institute w Paryżu – przy wykorzystaniu technologii hydraulicznej.
rozwiń zwiń