Historia

Tajemnicze znalezisko na Pomorzu. "Magiczny paciorek", "złożony w ofierze"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 05:45
Szklany ciemnozielony paciorek mieczowy, zachowany niemal w połowie, odnalazł w Tczewie członek Klubu Odkrywców Pomorza. Według odkrywców przedmiot ten złożono najprawdopodobniej w ofierze w pierwszych wiekach naszej ery.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Niewidoczny dla wykrywaczy metali paciorek znalazł na tczewskich polach Bogdan Gruchot z Klubu Odkrywców Pomorza i przekazał do identyfikacji archeologowi Bartoszowi Świątkowskiemu, wiceprezesowi Klubu.

Bardzo rzadkie znalezisko  

Paciorek pierwotnie miał najprawdopodobniej średnicę około 5 centymetrów, wyjaśniał Bartosz Świątkowski. Artefakt w przekroju poziomym jest kolisty, a w pionowym wklęsło wypukły. Wykonany ze szkła o barwie ciemnozielonej, dodatkowo ozdobiony ornamentem stworzonym przy użyciu szkła o barwie białej. Szklane białe nitki zdobiące wypukłą stronę paciorka układały się w zwielokrotniony motyw girlandy.

- Tego typu paciorki należą do znalezisk niezwykle rzadkich. Jednocześnie nastręczają sporo trudności interpretacyjnych co do ich funkcji. Większość z nich to bowiem tzw. znaleziska luźne. W literaturze często określane są jako "magiczne paciorki". Uznaje się je za elementy wrzecion (przęśliki), wisiorki, czy też za paciorki mieczowe - tłumaczył w informacji przesłanej Nauce w Polsce Bartosz Świątkowski.

Czytaj także:

Magiczne praktyki sprzed wieków  

Niemal identyczny artefakt odkryto w depozycie bagiennym w Thorsberger Moorfund (południowa Jutlandia, Niemcy). W tym przypadku znalezisko pochodziło z miejsca, w którym u schyłku okresu rzymskiego (III-IV w. n.e.) złożono w formie ofiary z łupów pobitewnych znaczną liczbę broni. Dlatego zabytek ten został zinterpretowany jako paciorek mieczowy. Przy czym najprawdopodobniej nie zdobił on głowicy miecza, lecz został dowieszony do pochwy jako forma amuletu.

Tczewski paciorek również odkryto na terenie podmokłym. Jak opowiadał Bartosz Świątkowski, zbliżony kontekst odkrycia, a także podobieństwo pod względem rozmiaru, formy i zdobienia do artefaktu z obszaru dzisiejszych Niemiec pozwalają określić tczewskie znalezisko również jako paciorek mieczowy. Został on najprawdopodobniej złożony w ofierze do istniejącego dawniej w tym miejscu zbiornika wodnego, u podnóża osady datowanej na okres wpływów rzymskich i wędrówek ludów (I/II-V/VI w. n.e.).

Nauka w Polsce/jp

Czytaj także

Jak ubierali się władcy średniowiecznej Nubii? Wyjątkowy polski projekt do zobaczenia w Luwrze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 05:40
W ramach projektu "Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w średniowiecznej Nubii" badacze zrekonstruowali wygląd szat noszonych przez władców, matki królewskie i biskupów średniowiecznego królestwa Makurii. Efekty ich pracy już od 17 października br. będzie można podziwiać w Luwrze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przez wieki jedzono w stolicy? O tym opowie nowa wystawa w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 05:40
O tym, czym była i jest kuchnia warszawska od średniowiecza po współczesność, opowiedzą odkrycia archeologiczne, przedmioty codziennego użytku, archiwalia i fotografie oraz dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej prezentowane na wystawie "Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska" w Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Stargardzie odkryto kolejny masowy grób na terenie po byłym obozie jenieckim

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 05:40
Szczątki ponad stu ofiar niemieckiego obozu jenieckiego odnaleźli badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na terenie byłego obozu Stalag II D w Stargardzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Herbert - podróżnik". W Warszawie otwarto wystawę poświęconą wybitnemu poecie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 05:45
Rękopisy Zbigniewa Herberta można oglądać na zorganizowanej w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wystawie "Pan Herbert - podróżnik". - Tytuł jest aluzją do wiersza "Modlitwa Pana Cogito – podróżnika" - powiedziała PAP kuratorka wystawy i kierowniczka działu rękopisów Biblioteki Narodowej Anna Romaniuk.
rozwiń zwiń