Redakcja Polska

Białoruś: władze chcą uznać historyczną flagę za ekstremistyczną

30.01.2021 08:27
Białoruska Prokuratura Generalna przygotowuje pakiet dokumentów, aby uznać historyczną biało-czerwono-białą flagę za ekstremistyczną. To pod takimi sztandarami białoruska opozycja od pół roku prowadzi demonstracje z żądaniem odejścia Aleksandra Łukaszenki i przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich.
Audio
  • Białoruś: władze chcą uznać historyczną flagę za ekstremistyczną. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Protesty w Mińsku w sierpniu br.
Protesty w Mińsku w sierpniu br. Shutterstock.com / Castleski

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Anżalika Kurczak poinformowała w białoruskiej telewizji, że ponad sto osób zwróciło się z prośbą o uznanie historycznej flagi za ekstremistyczną. Powodem ma być fakt, że podczas drugiej wojny światowej biało-czerwono-białe sztandary wykorzystywały białoruskie formacje narodowe utworzone za zgodą niemieckich okupantów.

Zamiar uznania biało-czerwono-białej flagi za ekstremistyczną krytykują politycy opozycyjni i niezależni eksperci. Swiatłana Cichanouska, kandydatka na urząd prezydenta w ostatnich wyborach, oświadczyła, że jest "to walka z symbolami swobody". Politolog Arciom Szrajbman ocenił, że władze, zakazując historycznej symboliki, robią kolejny krok do jej popularyzacji.

Biało-czerwono-białą flagę przyjęto za narodową w 1918 roku, gdy proklamowano Białoruską-Republikę Ludową - pierwsze państwo białoruskie we współczesnej historii. Następnie komuniści dla Białorusi Radzieckiej wykorzystywali flagę czerwono-zieloną.

Historyczna flaga stała się ponownie państwową w 1991 roku po uzyskaniu przez kraj niepodległości. Prezydent Aleksander Łukaszenka zaraz po dojściu do władzy w 1995 roku przywrócił symbole nawiązujące do czasów radzieckich.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś opozycja demokratyczna

KE opublikowała umowę na dostawy szczepionek z firmą AstraZeneca

29.01.2021 15:25
Komisja Europejska opublikowała umowę na dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi podpisaną z firmą AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki koncern zgodził się na ujawnienie kontraktu. Bruksela domagała się publikacji w związku z różną interpretacją dotyczącą zobowiązań AstraZeneki w sprawie dostaw szczepionek do unijnych krajów.

Sowieckie ludobójstwo polskich elit i pamięć o bohaterach. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

30.01.2021 09:00
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca. Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystości, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.

UE będzie blokować eksport szczepionek przeciw COVID-19 jeśli nie otrzyma ich na czas

29.01.2021 16:16
Będzie blokada eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczą preparatów na czas do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponowała specjalny mechanizm w tej sprawie.