Redakcja Polska

Jan Kwapiński - wicepremier rządu RP na uchodźctwie - spocznie w kraju

13.12.2023 09:19
15 grudnia 2023 r. w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach spoczną doczesne szczątki Jana Kwapińskiego, wicepremiera rządu RP na uchodźstwie, ministra przemysłu i handlu, a także ostatniego przedwojennego prezydenta Łodzi. Uroczystość będzie miała charakter państwowy. 
Jan Kwapiński
Jan KwapińskiFoto: Źródło: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego

Prochy zasłużonego dla Polski działacza oraz jego małżonki Anny Kwapińskiej i ich córki Aldony Woroncow zostaną sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii. Msza święta żałobna odbędzie się 15 grudnia br. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Po mszy odbędzie się złożenie doczesnych szczątków zmarłych w grobie w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (kwatera 173). Wydarzenie ma charakter otwarty, mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani.  

Jan Kwapiński, a właściwie Piotr Edmund Chałupka, urodził w się w 1885 r. w Warszawie. Od 1901 r. był związany się z Polską Partią Socjalistyczną. Po rozłamie w jej szeregach związał się z PPS-Frakcją Rewolucyjną. Angażował się w działalność strajkową i w 1907 r. został aresztowany przez Rosjan. Przebywał w więzieniach m.in. w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej. W trakcie pobytu w więzieniu po raz pierwszy posłużył się fałszywym nazwiskiem Jan Kwapiński i właśnie pod tym nazwiskiem został skazany na karę śmierci za działalność rewolucyjną. Z uwagi na młody wiek wyrok zamieniono na karę 15 lat katorgi. Został zesłany do guberni orłowskiej, gdzie przebywał 9 lat. Do ojczyzny wrócił w 1918 r.

W latach 1922-1930 reprezentował PPS jako poseł na Sejm RP I i II kadencji. Od 4 marca do 5 września 1939 r. piastował stanowisko prezydenta miasta Łodzi. W 1940 r. został deportowany wraz z rodziną do Jakucji. Od czerwca 1941 r. przebywał w więzieniu NKWD w Ałdanie. Więzienie opuścił na mocy układu Sikorski-Majski. W styczniu 1942 r. powierzono mu zaocznie stanowisko ministra bez teki w gabinecie gen. Władysława Sikorskiego. Do Londynu dotarł dopiero 21 maja 1942 r. Następnie został mianowany na ministra przemysłu i handlu. Po II wojnie światowej działał dalej jako jeden z czołowych działaczy PPS na emigracji. Zmarł 4 listopada 1964 r. w polskim szpitalu w Penley w Walii. Został pochowany na londyńskim cmentarzu Streatham 

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. 

Źródło: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie


dad

120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla

11.12.2023 14:25
120 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, uhonorowano ich za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela. Polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, została nagrodzona wraz z mężem Piotrem Curie oraz z Henrim Becquerelem

Międzynarodowy Łukasiewicz - zróbmy to razem! III edycja Konferencji z Polonią

11.12.2023 14:34
Już 20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. To okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.

Świąteczne spotkanie weteranów w Warszawie. Kombatanci zjechali z całego kraju

12.12.2023 16:37
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, spotkał się z weteranami walk o niepodległość z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele środowisk kombatanckich z całego kraju.