Redakcja Polska

Na Zamku Królewskim w Warszawie piąty raz wręczono nagrody "Semper Fidelis"

15.12.2023 15:45
Działacze na rzecz polskości na Kresach zostali w piątek uhonorowani nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Semper Fidelis". - Dziękuję za codzienną troskę i pamięć o Kresach, która buduje naszą dzisiejszą tożsamość i narodową wspólnotę - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Stanisław Szarzyński podczas gali wręczenia nagród IPN Semper Fidelis na Zamku Królewskim w Warszawie
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Stanisław Szarzyński podczas gali wręczenia nagród IPN "Semper Fidelis" na Zamku Królewskim w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Otwierając uroczystość wręczenia nagród, prezes IPN dr Karol Nawrocki powiedział, że pamięć o przeszłości i dorobku kulturowym polskich Kresów jest jednym z istotnych elementów polskiej tożsamości. - Wielowiekowa tradycja I Rzeczypospolitej wyposażyła nasz naród w szereg emocji i wrażliwość na dziedzictwo kulturowe, emocje, religie, krajobrazy. W czasach zaborów ta perspektywa został poszerzona o ludzi Kresów, którzy w czynie insurekcyjnym walczyli o polską niepodległość, tworzyli literaturę - mówił prezes Karol Nawrocki.

Dodał, że II Rzeczpospolita była kontynuatorką tego dziedzictwa, któremu kres próbowały położyć dwa totalitaryzmy - komunistyczny i nazistowski, a także zbrodnie ukraińskich nacjonalistów przeciwko polskiej ludności. - Ta zbrodnia zobowiązuje do dziś, nie tylko Instytut Pamięci Narodowej, ale także polskich działaczy dbających o polską pamięć Kresów do ekshumowania i godnego pochowania pomordowanych mieszkańców Kresów - zauważył prezes Nawrocki.

Jako przykład zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej dr Nawrocki wymienił zniszczenie 70 proc. kościołów diecezji łuckiej przez ukraińskich nacjonalistów i władze sowieckie po zakończeniu II wojny światowej. Zwracając się do wyróżnionych nagrodą "Semper Fidelis", podziękował za "codzienną troskę i pamięć o Kresach, która buduje naszą dzisiejszą tożsamość i narodową wspólnotę".

W liście skierowanym do uczestników piątkowych uroczystości na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ich działalność służy "wzmacnianiu świadomości, dumy narodowej Polaków oraz kontynuowaniu najchlubniejszych tradycji Rzeczypospolitej, które w sposób szczególny przywołujemy w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego". Dodał, że ma nadzieję, że "dbałość o dziedzictwo Kresów posłuży także budowaniu więzów współpracy pomiędzy krajami na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej".

Trzy stowarzyszenia nagrodzone

Nagrodę przyznano trzem stowarzyszeniom zajmującym się ochroną i upowszechnianiem wiedzy o Kresach. Za porządkowanie mogił Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, cmentarzy wojennych żołnierzy Legionów i Armii Krajowej uhonorowano Lubelską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy, która prowadzi tę działalność od 2008 r.

Wyróżnieniem uhonorowano także obchodzące w tym roku 35. rocznicę powołania Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Odbierając nagrodę, prezes Towarzystwa Adam Kiwacki powiedział, że jest to wyróżnienie dla kilkudziesięciu tysięcy działaczy Towarzystwa, którzy dbają o pamięć o Kresach.


Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki (P) oraz prezes Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich Józef Tarniowy. Fot.: PAP/Tomasz Gzell Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki (P) oraz prezes Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich Józef Tarniowy. Fot.: PAP/Tomasz Gzell

Również w latach osiemdziesiątych swoją działalność rozpoczynało Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich. "Działalność organizacji odgrywa ważną rolę w podtrzymywaniu wśród kolejnych pokoleń wygnańców kresowych świadomości pochodzenia ich przodków oraz znajomości dziejów i kultury ziem utraconych" - podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Dwaj działacze uhonorowani

Instytut Pamięci Narodowej uhonorował także dwóch działaczy na rzecz pamięci o Kresach - Tomasza Kubę Kozłowskiego, autora cyklu spotkań "Opowieści z Kresów" w warszawskim Domu Spotkań z Historią i członka rady Instytutu Polonika, oraz Stanisława Szarzyńskiego, inicjatora budowy licznych pomników, organizatora rajdów rowerowych po Kresach i zbiórek na rzecz Polaków na Kresach.


 Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Stanisław Szarzyński (amb) PAP/Tomasz Gzell Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Stanisław Szarzyński (amb) PAP/Tomasz Gzell

Specjalne wyróżnienie IPN przyznał dr. hab. Wojciechowi Drelicharzowi, pomysłodawcy inwentaryzacji inskrypcji na Kresach i redaktorowi serii "Pomniki epigrafiki i heraldyki dawnej Rzeczypospolitej na Ukrainie". - To wyróżnienie dla całego grona studentów, którzy pod moim kierunkiem od momentu, gdy Ukraina szukała swojej tożsamości, jeździli na Kresy i zbierali okruchy pamięci po dawnej Polsce - mówił laureat. Dodał, że poszukiwania "były wspaniałą szkołą polskości" dla kilku pokoleń historyków, którzy dziś są m.in. badaczami związanymi z Instytutem Pamięci Narodowej.

To piąta edycja nagród IPN. Honorowe wyróżnienie co roku otrzymują osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej współczesnymi granicami. Laureaci nagrody wyłaniani są przez kapitułę nagrody "Semper Fidelis", której przewodniczącym jest prezes IPN. Honorowy patronat nad tegoroczną uroczystością wręczenia nagród "Semper Fidelis" objął prezydent Andrzej Duda.(PAP)

 

PAP/dad

Międzynarodowy Łukasiewicz - zróbmy to razem! III edycja Konferencji z Polonią

11.12.2023 14:34
Już 20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. To okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.

Jan Kwapiński - wicepremier rządu RP na uchodźctwie - spocznie w kraju

13.12.2023 09:19
15 grudnia 2023 r. w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach spoczną doczesne szczątki Jana Kwapińskiego, wicepremiera rządu RP na uchodźstwie, ministra przemysłu i handlu, a także ostatniego przedwojennego prezydenta Łodzi. Uroczystość będzie miała charakter państwowy. 

Przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago stanęła szopka góralska

14.12.2023 14:08
Przy Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago stanęła szopka w stylu góralskim. Przywieźli ją i zamontowali górale ze Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

40 lat od aresztowania młodych słowackich katolików na granicy z Polską

15.12.2023 13:05
13 grudnia w historycznym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Bratysławie odbyło się spotkanie upamiętniające wyjątkową rocznicę. 40 lat temu, w grudniu 1983 r. na granicy z Polską zostało aresztowanych trzech młodych Słowaków- Branislav Borovský, Alojz Gabaj oraz Tomáš Konc. Powodem ich aresztowania był fakt, że w plecakach przenosili przez "zieloną granicę" z Polski do Czechosłowacji książki religijne. 

Obrazy Jacka Malczewskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

15.12.2023 13:53
Na wystawę składa się około 30 prac artysty, w tym cztery obrazy z ostatniego cyklu malarskiego "Wizja Ezechiela". Największe płótno z tytułowego cyklu przedstawiono pierwszy raz po konserwacji.