Redakcja Polska

Wystawa obrazów zainspirowana prozą Marka Hłaski w BUW

19.03.2024 14:03
„Gdzie ten Hłasko?” to tytuł wystawy prezentującej kilkadziesiąt prac plastycznych inspirowanych postacią i twórczością pisarza. Ekspozycja została zorganizowana w jego 90-tą rocznicę urodzin. Sejm RP rok 2024 ustanowił Rokiem Marka Hłaski.
Audio
  • W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego otwarto wystawę inspirowana twórczością Marka Hłaski [posłuchaj]
Wystawa Gdzie ten Hłasko w BUW
Wystawa "Gdzie ten Hłasko" w BUWFoto: Foto: materiały prasowe

To druga wystawa organizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego  w ramach cyklu „Artyści w bibliotece”. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt prac malarskich Agnieszki Stando i Tomasza Stando. Jest też tkanina artystyczna i formy przestrzenne autorstwa prof. Stanisława Andrzejewskiego. Dzieła artystów powstały z inspiracji postacią twórczością Marka Hłaski – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy okresu powojennego. Jednak - jak informują organizatorzy wystawy - nie zobaczymy tu portretów Marka Hłaski, twarzy i sylwetek ludzi, których losy opowiadał, ani też pejzażu powojennej Warszawy, który był pisarzowi tak bliski. Nie w ujęciu dosłownym.

Składające się na tę ekspozycję prace wyszły spod rąk artystów, którzy — podobnie jak twórczość Hłaski — wyrośli w realiach lat 50. i 60. XX w. i na wskroś przesiąkli ich aurą. Tam, gdzie literatura sięga po opis i dialog, sztuki plastyczne posługują się formą i kolorem. W dziełach Agnieszki Stando, Stanisława Andrzejewskiego i Tomasza Stando te środki wyrazu — czasem ostre, jak języki kierowców „Bazy Sokołowskiej”, kiedy indziej niedookreślone, jak mgły nad praskim brzegiem Wisły — stanowią komentarz do twórczości Hłaski i zarazem odpowiedź na te same bodźce, które ją kształtowały.

Marek Hłasko to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy okresu powojennego. Był autorem tomu opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” oraz  powieści, m.in. „Ósmy dzień tygodnia”, „Następny do raju”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” (1965), „Sowa córka piekarza”. Napisał też  literacką autobiografię „Piękni dwudziestoletni”.

Z Agnieszką Stando i Tomaszem Stando o roli, jaką w ich życiu pełniła twórczość Marka Hłaski a także o emocjach i inspiracjach rozmawia Ewa Plisiecka.


"Kowalska. Ta od Dąbrowskiej". Książka o relacjach dwóch pisarek

24.09.2020 11:00
Obie miały ogromy talent, obie były autorkami dziennika – Anna Kowalska i Maria Dąbrowska w najnowszej książce Sylwii Chwedorczuk

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.

Poznaliśmy laureatów 31. Paszportów „Polityki” - prestiżowych nagród kulturalnych

18.01.2024 11:58
Nagroda honoruje młodych twórców, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce przyznano w siedmiu kategoriach.

Prawdziwe historie miłosne w realiach II wojny światowej. Nowa książka Agnieszki Cubały

01.02.2024 12:25
Mottem książki „Miłość bez jutra” są słowa Marka Edelmana: Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. To opowieść o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett.

Sentymentalna podróż do przeszłości - wystawa albumów z zdjęciami z ubiegłych wieków w Muzeum Warszawy

18.03.2024 17:16
Prezentacja pod tytułem "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" udowadnia, że album to coś więcej niż książka ze zdjęciami; przeglądanie starych fotografii wywołuje emocje i prowokuje do sięgania w przeszłość.