"Sen o Warszawie", a może "Pałacyk Michla"? - "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 18:58
"Sen o Warszawie", "Karuzela" czy "Pałacyk Michla" - to tylko kilka z blisko osiemdziesięciu utworów, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Muzeum Warszawy pt. "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". 
Okładka wydawnictwa Piosenki warszawskie. Antologia tekstów.
Okładka wydawnictwa "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Foto: mat.prom.

To swoista kronika dziejów miasta, którą tworzą ballady uliczne, piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne oraz utwory punkowe i rapowe. Najstarszy tekst pochodzi z końca XVIII wieku, a najnowszy - z 2023 roku. Jak czytamy w opisie: wszystkie mówią o Warszawie "(...) dosłownie, w przenośni i w sugestii. Każdemu tekstowi towarzyszy krótki komentarz o kontekście powstawania utworów, osadzający je również w historii muzyki nie tylko warszawskiej, lecz także polskiej, a nawet światowej. Dlaczego tak wiele utworów opowiada o Warszawie? Czy piosenkę warszawską można łatwo zdefiniować i czy da się opisać jej dzieje?". O tym porozmawialiśmy z współtwórcami antologii - Bartkiem Chacińskim i Jackiem Hawrylukiem, dziennikarzami Polskiego Radia.

Gośćmi Wybieram Dwójkę byli także: prof. Łukasz Gruszczyński, przewodniczący Wysokiej Rady EUI i Wojciech Białożyt - członek zarządu Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka. Rozmawiamy o przekazaniu archiwum prof. Bronisława Geremka Europejskiemu Instytutowi Uniwersyteckiemu we Florencji.

Poza tym w audycji:

  • premiera spektaklu Czekając na barbarzyńców we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
  • urodziny zespołu Zagan Acoustic i festiwalu Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej
  • podróż do Nowej Zelandii śladami fotografa, Bolesława Augustisa
  • "Archiwum miejsc bez ludzi" w Domu Słów w Lublinie
  • kolejny odcinek z cyklu "Wolne słowo- Wolna Europa"

*** 

Do wysłuchania audycji Wybieram Dwójkę we wtorek (10.12) w godz. 16.00-18.00 zaprosiła Monika Zając

Czytaj także

Nieznany przekaz "Gaude, mater Polonia" znaleziony w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 21:06
W berlińskiej Staatsbibliothek odnaleziono nieznany fragment tekstu średniowiecznego hymnu "Gaude, mater Polonia". Odnaleziony zabytek jest jednym z najwcześniejszych, o ile nie najstarszym, przekazem "pieśni ojczyźnianej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wnikliwe spojrzenie w fundamenty kulturowe. "Korzenie" - Festiwal Puls Literatury

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 18:10
Spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wystawy, performensy i koncerty. Wszystko to pod hasłem "Korzenie". Tegoroczna edycja Festiwalu Puls Literatury w Łodzi przyjrzy się wnikliwie kulturowym, historycznym i tożsamościowym fundamentom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arcydzieła z Ukrainy na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 18:42
Prawie czterdzieści dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie trafiło na nową wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie. Obok dzieł europejskich mistrzów na ekspozycji znalazły się polonika, a także dwa obrazy z kolekcji ostatniego króla, do niedawna uznawane za zaginione.
rozwiń zwiń