"Korzenie" jako motyw przewodni Festiwalu Puls Literatury mają odnosić się do poszukiwania własnej tożsamości. Wszystko to poprzez literaturę, zrozumienia przeszłości i odkrywanie więzi między kulturami.
15:06 _PR2 (mp3) 2024_12_09-16-28-59.mp3 Wnikliwe spojrzenie w fundamenty kulturowe. "Korzenie" - Festiwal Puls Literatury (Wybieram Dwójkę)
Festiwal Puls Literatury po raz osiemnasty
To już osiemnaste spotkanie ramach Festiwalu Puls Literatury. - Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Korzenie". Chcemy w ten sposób zastanowić się poprzez pryzmat literacki, co - jako jednostki i jako społeczeństwo - nas kształtuje: światopoglądowo, kulturowo, historycznie i obyczajowo. Będziemy mieć wiele gorących premier, wielu świetnych literatów. Będą też specjalni goście z Litwy - prozaik Herkus Kunčius i poetka Agne Żagrakalyte" - zapowiedział dyrektor Domu Literatury w Łodzi Maciej Robert.
Spotkania autorskie i panele dyskusyjne
Udział w spotkaniach zapowiedzieli m.in. Anna Cieplak, Maria Cyranowicz, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka, Piotr M. Majewski, Mateusz Pakuła, Jacek Paśnik, Kinga Skwira, Paweł Sołtys, Ishbel Szatrawska Krzysztof Varga, Michał Witkowski.
Czytaj także:
"Satelita, adept, wróg". Socrealistyczne produkcyjniaki
Maria Strzelecka: jako mama, zlitowałam się nad rodzicami czytającymi dzieciom przed snem
Literacki patron
- W tym roku literackim patronem jest Witold Gombrowicz. Od Gombrowicza tak naprawdę zaczynamy Festiwal, odsłaniając poświęcony mu mural z pamiętnym cytatem "koniec i bomba", ale będziemy też otwierać ogromną wystawę poświęconą pisarzowi, która przez cały rok jeździła po Polsce, była m.in. w Senacie, a przyjedzie do nas prosto z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Prosto od nas, ale to już w przyszłym roku, wystawa pojedzie do Francji na Sorbonę - wyjaśniał Maciej Robert.
Konkursy literackie
W programie festiwalu znalazły się również performanse i koncerty, a także rozstrzygnięcie szeregu konkursów literackich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Ziemowita Skibińskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka, Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina.
Najważniejsza z nich - Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima - przyznawana jest od 2013 roku za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną". To wyróżnienie za całokształt twórczości, do którego w tym roku nominowano troje twórców - pisarza i reportera Artura Domosławskiego, eseistę i tłumacza Jana Gondowicza oraz poetkę Krystynę Miłobędzką.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Monika Zając
Gość: Maciej Robert (dyrektor Domu Literatury w Łodzi)
Data emisji: 9.12.2024
Godz. emisji: 16.30
IAR/zch/ans