Rozśpiewana książka kucharska z XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 16:41
- Jej autor, niejaki pan Lebas, przeznaczył swą publikację dla na ogół niepiśmiennych kucharek, żeby mogły się nauczyć tych receptur na pamięć - o publikacji "Festin joyeux, ou la cuisine en musique en vers libres" z 1738 roku opowiadał w Dwójce Jarosław Dumanowski.
Audio
  • Audycja o książce "Festin joyeux, ou la cuisine en musique en vers libres" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Ilustracja Nicolasa Bernarda Lpici
Ilustracja Nicolasa Bernarda LépiciéFoto: [Public domain], via Wikimedia Commons

staropolskie przepisy 1200.jpg
Diety i przysmaki naszych przodków. Poznaj staropolskie przepisy

Książka kucharska J. Lebasa zawiera receptury kulinarne do nucenia. W założeniu miała ona ułatwić gotowanie kucharkom, które za jej sprawą mogły nauczyć się przepisów w formie wierszowanych piosenek. Zdaniem gościa audycji "Droga przez mąkę" nie do końca można traktować tę publikację, jako poważną pomoc w gotowaniu. - To wierszyki, na podstawie których trudno byłoby coś przygotować, bo tam nie ma miar, widać, że przepisy różnią się od prawdziwych receptur z epoki, dają bardzo ogólny scenariusz - mówił Jarosław Dumanowski.

W audycji usłyszeliśmy fragmenty przepisów przetłumaczonych na język polski, ale też zaśpiewanych w oryginale przez francuską śpiewaczkę. W programie zapraszaliśmy też na spotkanie z Jarosławem Dumanowskim w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, gdzie, 9 marca, będzie prezentował swoją książkę "Staropolskie przepisy kulinarne".

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (autor i kurator cyklu wydawniczego Monumenta Poloniae Culinaria, szef Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 4.03.2018

Godzina emisji: 12.00

bch


Czytaj także

Diety i przysmaki naszych przodków. Poznaj staropolskie przepisy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:19
- Najgorsze było chyba ustalenie podstawowych rzeczy, czyli datacji i autorstwa - mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski, autor 7. tomu serii Monumenta Poloniae Culinaria pt. "Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Żródła rękopiśmienne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noma. Słynna kopenhaska restauracja w wersji 2.0

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 13:23
- Tak jak Noma była o kuchni ultralokalnej, tak Noma 2.0 jest o składnikach całej Skandynawii - mówiła w Dwójce dziennikarka kulinarna Małgorzata Minta, która odwiedziła nową siedzibę jednej z najsłynniejszych restauracji na świecie.
rozwiń zwiń