Polskie Radio
Section05

Afganistan

Ukochany znienawidzony premier. Tony Blair za kulisami "The Crown"

Zaczynał jako cudowny chłopiec Partii Pracy, kończył jako okryty niesławą kłamca, odpowiedzialny za śmierć dziesiątek brytyjskich żołnierzy. W ostatnim sezonie serialu "The Crown" poznajemy go przez pryzmat jego relacji z królową Elżbietą, a warto przecież przypomnieć tę - nie tak przecież dawną - epokę, bo dotyczy ona nie tylko dziejów Zjednoczonego Królestwa.
Zobacz więcej na temat:  The Crown netflix Tony Blair Wielka Brytania Elżbieta II Diana Spencer księżna Diana serial telewizja zamach zamachy w Europie Irak George Bush USA NATO płaca minimalna LGBT Kosowo

Afganistan: mijają dwa lata od przejęcia władzy przez talibów. Kraj pogrąża się w chaosie

Dokładnie dwa lata temu - 15 sierpnia 2021 r. - wskutek wycofania się z Afganistanu armii amerykańskiej oraz jej sojuszników, władzę w tym kraju ponownie przejęli talibowie. Odtąd systematycznie pogrąża się on w kryzysie humanitarnym. Do tego restrykcyjne rządy talibów naznaczone są ograniczaniem praw obywatelskich i represjami. Tysiące Afgańczyków - zwłaszcza tych, którzy współpracowali z Amerykanami - oczekuje na wizy do USA i Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód islam talibowie

Mistrzowie z Kabulu. Muzyka Afganistanu na festiwalu w Rudolstadt

Muzyka jest w Afganistanie surowo zabroniona od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku, a publiczne odtwarzanie muzyki zagraża życiu. Muzykom pozostaje tylko wygnanie lub całkowita zmiana profesji. Wielu znakomitych mistrzów muzycznych z Kabulu opuściło kraj i mogło wystąpić na Rudolstadt Festival 2022
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kabul world music

Ahmad Sarmast - ocalić afgańską muzykę

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM).
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Dwójka instrumenty talibowie