Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Stanisław Aronson: 1 sierpnia to wielki dzień otwartej walki

- Pierwszego sierpnia w kilka godzin opanowaliśmy Umschlagplatz z małymi stratami, bo niemiecki opór był niewielki. To był bardzo ekscytujący dzień, pierwszy dzień otwartej walki. Drugiego dnia przeszliśmy na ulicę Okopową. Ludzie stali po obu stronach ulicy, klaskali, wiwatowali – opowiadał w Dwójce "Rysiek", legendarny żołnierz Kedywu AK.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Kedyw HISTORIA KULTURA Adrian Bąk

L. Deniziak: komuniści chcieli złamać grzbiet inteligencji

– To w oparciu o sowieckie bagnety Urząd Bezpieczeństwa miał siłę narzucić taki ustrój, jaki chcieli mieć komuniści – powiedział Lucjan Deniziak, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień Żołnierzy Wyklętych z okresu walki o niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci historia Polski HISTORIA II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Mjr Ireneusz Hurynowicz: dlaczego walczyłem? Ojciec był ochotnikiem 1920 r.

- To była potrzeba chwili. Mój ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowałem się w rodzinie patriotycznej, w duchu katolickim. Byliśmy bardzo zżytą rodziną - tłumaczył powody wstąpienia do konspiracji mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" podczas audycji "Powroty z niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  powroty z niepamięci Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA Wileńszczyzna Wojsko Polskie historia Polski II wojna światowa

Bolesław Kontrym - wrócił do Polski, by zostać straconym

- Mówił, że na rzecz ojczyzny nie należy działać poza jej granicami, ale właśnie w kraju. Tym samym po II wojnie światowej zdecydował się powrócić do Polski, czym skazał się na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o majorze Bolesławie Kontrymie, na którego 26 czerwca 1952 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał wyrok.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Patryk Pleskot

Gen. Stanisław Sosabowski - "wybitny dowódca"

- Słowo niespełnienie bardzo pasuje do biografii gen. Stanisława Sosabowskiego. Był świetnym dowódcą, ale nigdzie w pełni nie mógł wykorzystać swoich umiejętności. Wrzesień 1939 r. Polska przegrywa z Niemcami, Francja szybko kapituluje, a Brytyjczycy nie chcieli wykorzystać jego potencjału i potem rzucili go na pożarcie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim historyk przybliżył biografię polskiego generała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa Stanisław Sosabowski