Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Mjr Ireneusz Hurynowicz: dlaczego walczyłem? Ojciec był ochotnikiem 1920 r.

- To była potrzeba chwili. Mój ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowałem się w rodzinie patriotycznej, w duchu katolickim. Byliśmy bardzo zżytą rodziną - tłumaczył powody wstąpienia do konspiracji mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" podczas audycji "Powroty z niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  powroty z niepamięci Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA Wileńszczyzna Wojsko Polskie historia Polski II wojna światowa

Bolesław Kontrym - wrócił do Polski, by zostać straconym

- Mówił, że na rzecz ojczyzny nie należy działać poza jej granicami, ale właśnie w kraju. Tym samym po II wojnie światowej zdecydował się powrócić do Polski, czym skazał się na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o majorze Bolesławie Kontrymie, na którego 26 czerwca 1952 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał wyrok.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Patryk Pleskot

Gen. Stanisław Sosabowski - "wybitny dowódca"

- Słowo niespełnienie bardzo pasuje do biografii gen. Stanisława Sosabowskiego. Był świetnym dowódcą, ale nigdzie w pełni nie mógł wykorzystać swoich umiejętności. Wrzesień 1939 r. Polska przegrywa z Niemcami, Francja szybko kapituluje, a Brytyjczycy nie chcieli wykorzystać jego potencjału i potem rzucili go na pożarcie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim historyk przybliżył biografię polskiego generała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa Stanisław Sosabowski

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci Wolność i Niezawisłość II wojna światowa Żołnierze Wyklęci PRL historia Polski HISTORIA ludzie

Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie

– Fantazja, odwaga i wręcz bezczelność charakteryzowały działania partyzantów dowodzonych przez "Orlika" – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" szlak bojowy jednego z Wyklętych, który dla walki o Polskę poświecił życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski ludzie HISTORIA Żołnierze Wyklęci II wojna światowa komunizm Wolność i Niezawisłość Tadeusz Płużański

Ppłk Leszek Mroczkowski: młody porucznik UB był jak bestia

- Byłem bity, poniżany, znęcali się nade mną psychicznie. Polak nad Polakiem. Nie lubię o tym opowiadać. Jeżeli musisz zabić, to zabij, ale nie znęcaj się – mówił zawsze mój dowódca z partyzantki. W audycji Powroty z Niepamięci ppłk Leszek Mroczkowski, członek zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ofiara Urzędu Bezpieczeństwa, mówił o konspiracji w okresie okupacji niemieckiej i po 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci HISTORIA historia Polski II wojna światowa ludzie

Gen. Tadeusz Bieńkowicz: na Kresach RP toczyliśmy regularną wojnę z Sowietami

Generał Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy podczas II wojny światowej działał w konspiracji w sowieckiej strefie okupacyjnej. Po zakończeniu wojny walczył z sowieckim okupantem w podziemiu niepodległościowym. Po aresztowaniu w 1950 roku został skazany na dożywotnie więzienie. Swoją historię opowiedział w audycji "Powroty z niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa