Polskie Radio
Section05

Białoruś

Na Białorusi pamiętano o mogiłach polskich bohaterów

Setki miejsc pamięci polskich bohaterów, rozsianych po terytorium Białorusi i Rosji, są dziś świadkami trudnej historii, a ich stan jest zagrożony polityką represji i zaniedbaniem. Portal „Głos znad Niemna” przypomina, że na Białorusi istnieją 44 kwatery i cmentarze wojskowe, w tym miejsca pochówku żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, groby żołnierzy Armii Krajowej oraz mogiły powstańców styczniowych. Te miejsca przetrwały dekady dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności polonijnych, choć obecnie spotykają się z wrogością reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  święto zmarłych Wszystkich Świętych groby

Raport nt. rosyjskich wpływów. Komisja o "zdradzie dyplomatycznej" Macierewicza

Jak powiedział gen. Jarosław Stróżyk, szef komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, "uprawniona jest teza, że otoczenie prezydenta ukrywa informacje dotyczące działań ministra obrony w latach 2015-2018, czyli Antoniego Macierewicza". Komisja ds. rosyjskich wpływów przedstawiła szczegóły raportu ze swojej działalności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komisja śledcza Rosja Antoni Macierewicz raport

Polskie miejsca pamięci na Białorusi – świadectwa historii pod presją współczesnych wyzwań

Na Białorusi znajdują się setki polskich miejsc pamięci – cmentarze, groby powstańców styczniowych, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, Armii Krajowej, a także mogiły wybitnych postaci kultury polskiej. Te historyczne miejsca przetrwały dziesięciolecia i stanowią symbol trwałości polskiej pamięci na terenie Białorusi, choć w ostatnich latach ich sytuacja staje się coraz trudniejsza.
Zobacz więcej na temat:  cmentarz historia Polski