Polskie Radio
Section05

Chiny

Chińska gra Afganistanen. Kohut: pokazują Tajwańczykom, że mogą zostać porzuceni

- Chińska propaganda pokazuje, jak słabym sojusznikiem okazały się USA dla Afgańczyków, właśnie z intencją, by pokazać Tajwańczykom, że także oni mogą zostać pewnego dnia przez USA porzuceni - powiedział w Polskim Radiu 24 amerykanista i ekspert ds. międzynarodowych Andrzej Kohut. - Dla innych sojuszników, to nie powinno być argumentem w zastanawianiu się, czy USA porzucą ich w decydującym momencie - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Afganistan Bliski Wschód Joe Biden talibowie

Chińczycy chcą kontroli nad danymi z samochodów

Chiny zamierzają zwiększyć poziom bezpieczeństwa informacji generowanych przez samochody. Ministerstwo Przemysłu i Informatyzacji ustanowiło nowe wytyczne, zgodnie z którymi producenci aut muszą uzyskać zgodę zarówno na eksport danych z pojazdu, jak i na aktualizację oprogramowania.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochody elektryczne samochody hybrydowe samochody autonomiczne samochód polityka nowe technologie szpieg USA dane dane biznesowe bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w internecie kamera tesla elon musk

Chińskie media: w przypadku ataku na Tajwan, armia wykorzysta cywilne promy

Podczas niedawnych manewrów wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej chińska armia wykorzystywała między innymi cywilne promy. Hongkoński dziennik "South China Morning Post" cytuje wypowiedź jednego z chińskich ekspertów, według którego zostaną one wykorzystane w przypadku ataku chińskiej armii na Tajwan. W ostatnich tygodniach chińskie media zaostrzyły retorykę dotyczącą wyspy, uznawanej przez rząd w Pekinie za jej własne terytorium.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Pekin Tomasz Sajewicz tajpej wojsko statek media

Międzynarodowy kontekst sytuacji w Afganistanie

Od ponad tygodnia Afganistan i sytuacja w tym kraju dominuje serwisy informacyjne na całym świecie. Poruszające zdjęcia i filmiki z lotniska w Kabulu, doniesienia z różnych miast zajętych przez talibów rozgrzewają media społecznościowe, ale również dyskusje ekspertów i komentatorów. Tym bardziej że dochodzi również kontekst krajowy, czyli sytuacja na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Afganistan polityka talibowie Azja Centralna Pakistan Indie Iran Rosja Klub Trójki Trójka

"Mogłyby zostać przekierowane do Polski". Chińskie media o zawieszeniu połączeń cargo z Litwą

- Chiny mogą zawiesić bezpośrednie połączenia kolejowe z Litwą - pisze chiński dziennik "Global Times". Wcześniej chińskie media informowały też o możliwości wstrzymania wszystkich bezpośrednich połączeń lotniczych cargo z litewskimi portami. To reakcja chińskich władz na pogłębiający się konflikt dyplomatyczny między Pekinem a Wilnem.
Zobacz więcej na temat:  Litwa transport

"Mogłyby zostać przekierowane do Polski". Chińskie media o zawieszeniu połączeń cargo z Litwą

- Chiny mogą zawiesić bezpośrednie połączenia kolejowe z Litwą - pisze chiński dziennik "Global Times". Wcześniej chińskie media informowały też o możliwości wstrzymania wszystkich bezpośrednich połączeń lotniczych cargo z litewskimi portami. To reakcja chińskich władz na pogłębiający się konflikt dyplomatyczny między Pekinem a Wilnem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Pekin Tajwan Litwa Wilno pociągi logistyka

Dr Kawa o Bliskim Wschodzie: znowu tworzy się oś zła, o której mówił George W. Bush

- Ten element Eurazji, który ciągle ma charakter geopolitycznie piwotalny, wymyka się Amerykanom. On będzie wypełniany przez Chińczyków, ciągle zainteresowanych pasem szlaku, który ma przebiegać od Pakistanu, przez Afganistan, w stronę Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan talibowie Rosja

Amerykański badacz: rozwój religii w Chinach zależy od uznania przez nie autorytetu partii

Jak podaje powołujący się na badania prof. Mario Poceskiego portal misyjnie.pl - obecne chińskie władze tolerują istnienie religii. Powodem tej akceptacji jest możliwość "wypełnienia pustki moralnej", która miałaby powstać na skutek szybkiego rozwoju gospodarczego kraju. Warunkiem obecności religii w życiu społecznym jest jednak wspieranie i wykonywanie zarządzeń komunistycznej partii przez duchownych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja polityka religia