Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Jerzy Liebert. Poeta szukający prawdy i zachwytu istnieniem

- Nie ogłaszał światu, ani że jest poetą, ani że jest katolikiem. Interesowało go samo istnienie. To, jak się jest, zajmowało go całkowicie. Kiedy przeczytałam po raz pierwszy tomik jego wierszy, poczułam, że dotknął najważniejszych tematów, o których sama bałam się pomyśleć: konfrontacji z chorobą, ze śmiercią i z sobą samym – mówiła w Dwójce prof. Anna Szczepan-Wojnarska.
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci KULTURA

Zygmunt Krasiński. "Trzeci wieszcz", który popadł w zapomnienie

- W XIX w. i na początku XX w. Krasiński był wymieniany tuż obok Mickiewicza i Słowackiego. Później jego spuścizna była wykorzystywana do różnych spraw nieliterackich. Krasiński zaczął być portretowany w wąski, określony sposób: jako poeta religijny, który miał fobię antyrosyjską i stopniowo odszedł w zapomnienie - mówił w Dwójce prof. Mirosław Strzyżewski.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krasiński literatura KULTURA

Prof. Bolecki: opozycyjność IBL brała się z jego charakteru

- Ludzie, którzy pracowali w Instytucie po 1956 roku, poprzez to czym się zajmowali, mieli właściwie naturalną skłonność do bycia w opozycji. W marksistowskie rozumienie instytucji, kultury i państwa wpisana była ewidentna sprzeczność między tym modelem a działalnością IBL - mówił w Dwójce historyk literatury związany z Instytutem od 1979 roku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa literatura opozycja KULTURA Włodzimierz Bolecki Marek Gumkowski HISTORIA PRL