Polskie Radio
Section05
Dwójka

Komornik i zadłużenie w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. "Sytuacja jest już opanowana"

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne powstało w roku 1871. Wtedy też utworzono Bibliotekę. Gromadzone są tu materiały do badań nad polską kulturą muzyczną XIX wieku, przede wszystkim – kulturą muzyczną Warszawy. Jak wygląda sytuacja Biblioteki? O tym porozmawiamy z dyrektorem WTM Andrzejem Mrowcem. Rozmowa około godz. 16.30.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mrowiec muzyka polska Jakub Kukla Warszawskie Towarzystwo Muzyczne

Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
Zobacz więcej na temat:  Dziady literatura Małgorzata Szymankiewicz Gruzja KULTURA

Gorąco, wilgotno i bardzo głośno. Dwójka z wizytą w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Jest bardzo gorąco i bardzo wilgotno, ale proszę nie myśleć, że zabieramy Państwa w tropiki. Do dwóch pierwszych czynników musimy dołożyć jeszcze jeden - hałas. Czyżby zatem koncert rockowy? Nic z tych rzeczy. Dziś chcemy opowiedzieć Państwu o warunkach pracy, które obecnie wydają się przypominać raczej tortury niż zarabianie pieniędzy. Do hali tkackiej zabiorą Państwa Krzysztof Kierepa - starszy mistrz obsługi maszyn włókienniczych, i Marcin Gawryszczak z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W progu wita nas zegar... 
Zobacz więcej na temat:  Centralne Muzeum Włókiennictwa Łódź Jakub Kukla bawełna fabryka rewolucja przemysłowa

Grzegorz Łoszewski o SFP: musimy zachować maksymalną jedność

- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy zachować maksymalną jedność, a Stowarzyszenie ma tutaj do odegrania niebagatelną rolę. Powinniśmy móc mówić jednym głosem i sprawić, by cale środowisko również chciało się do tego głosu przyłączyć. To nasz podstawy cel - powiedział w "Poranku Dwójki" nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Grzegorz Łoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Stowarzyszenie Filmowców Polskich film polski Marcin Pesta Grzegorz Łoszewski KULTURA

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA opera TEATR historia Polski Dorota Piotrowska

Wybitni poeci na Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie

Wybitni poeci polscy i zagraniczni, w tym po raz pierwszy Andrzej Sosnowski, są gośćmi Festiwalu Miłosza w Krakowie. W świętowanym Roku Miłosza wydarzenie jest rekordowo długie, a do miasta zjechali się wybitni twórcy i poeci. O festiwalu - na jego półmetku - w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedziała Dorota Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Festiwal Miłosza Kraków literatura poezja KULTURA Dorota Gacek Jakub Kukla

Marcin Pieńkowski o Festiwalu "Nowe Horyzonty": Wracamy do skali dużego festiwalu. Będzie trzynaście ekranów

640 seansów i aż 285 filmów, wśród nich "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna czy "Substancja" Coralie Fargeat. Takie tytuły znalazły się w programie 24. edycji jednej z najważniejszych imprez filmowych w Polsce - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. O wydarzeniu oraz o jego programie w Dwójce opowiedział dyrektor Marcin Pieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Roch Siciński Nowe Horyzonty Wrocław KULTURA FILM Marcin Pieńkowski

Debata Dwójki: "Wciąganie w literaturę jest rolą państwa"

Literatura w Polsce bez polskiej literatury? Jak rysuje się sytuacja na rynku księgarskim, jeśli sprzedaż półtora tysiąca egzemplarzy powieści uznanego już autora uważana jest za sukces? Co jest przyczyną takich wyników? Do rozmowy o sytuacji literatury polskiej na polskim rynku księgarskim Wacław Holewiński zaprosił grupę ekspertów. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem "Debaty Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Debata Dwójki literatura Wacław Holewiński Wojciech Stanisławski Justyna Sobolewska Beata Stasińska Dorota Heck

Letnia noc u źródeł muzyki Benaresu, na Saharze i w afro-sufickiej świątyni dźwięku

W dzisiejszej audycji do prastarych źródeł indyjskiej muzyki zabierają nas bracia Deobrat i Prashant Mishra w kolejnej odsłonie swojego projektu „Music of Banaras”. Ponadto arabska muzyka przyszłości w wykonaniu Bedouin Burger, przejażdżka po Saharze z Tarwan N'Tiniri, jazzowy afro-sufizm Ahmeda Moneki i...
Zobacz więcej na temat:  world music folk folklor Indie Afryka sahara zachodnia

Strefa ciszy w środku Warszawy? "Próbujemy zawracać kijem Wisłę"

W "Poranku Dwójki" porozmawialiśmy o doświadczeniu muzyki w malowniczej scenerii ogrodów Łazienkowskich. Od 6 lipca przez cały miesiąc w letnie weekendy w przestrzeni Łazienek Królewskich, z dala od miejskiego zgiełku, będzie trwała 12. odsłona Festiwalu Strefa Ciszy. O tym wydarzeniu w "Poranku Dwójki" opowiedziała nam Violetta Łabanow-Jastrząb - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Jakub Jamrozek Violetta Łabanow-Jastrząb