Polskie Radio
Section05

Europa

Polska pomoc dla Serbii. Wiceszef MSZ i wicemarszałek Sejmu przekazali 200 tys. szczepionek przeciw COVID-19

Polska podarowała Serbii 200 tysięcy szczepionek firmy Moderna przeciwko COVID-19. Pomoc została przekazana podczas wizyty w Serbii wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej i wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepionka szczepienia Serbia polska pomoc pandemia koronawirus COVID-19 Małgorzata Gosiewska Szymon Szynkowski

Wiceszef MSZ rozmawiał w Hadze o kryzysie migracyjnym. "Strona niderlandzka podzieliła nasze oceny"

Podczas jednodniowej wizyty w Hadze wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz odbył konsultacje dotyczące polityki wschodniej i bezpieczeństwa z Thijsem van der Plasem, Dyrektorem Generalnym ds. politycznych w MSZ Królestwa Niderlandów. Jednym z tematów spotkania był kryzys na granicy polsko-białoruskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś granica Holandia Haga Marcin Przydacz kryzys migracyjny migracja imigranci w Europie Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ OBWE Rosja

"Mamy zaufanie do polskich władz". Rzecznik KE o incydencie na granicy z Białorusią

- Jeśli informacje się potwierdzą to kolejna prowokacja ze strony białoruskiego reżimu - tak rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano skomentował nocny incydent na granicy. Chodzi o wtargnięcie na terytorium Polski z Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA Unia Europejska granica Białoruś sankcje Unii Europejskiej

Orędzie papieża na szczycie klimatycznym. Jakub Jałowiczor: nie wiem, czy dobrze robi, angażując się w tę sprawę

- Wypowiedź papieża nie dotyczy w gruncie rzeczy kwestii teologicznych. Jeżeli rzeczywiście mielibyśmy katastrofę klimatyczną, której człowiek może zapobiec albo którą powoduje, to wtedy można by podciągnąć to pod miłość bliźniego - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  klimat środowisko papież Franciszek emisja co2 ekologia ŚWIAT Polskie Radio 24

"Stał się symbolem fiaska europejskiej polityki migracyjnej". Niemieckie media o budowie muru na granicy z Białorusią

Jak podaje "Deutsche Welle", jeśli Unia Europejska nie zajmie jednoznacznego stanowiska w sprawie migracji, to "będzie podatna na szantaż i narażona na moralne potępienie". "Sueddeutsche Zeitung" dodaje, że budowa muru na polsko-białoruskiej granicy mogłaby się stać sygnałem, że "Unia Europejska działa razem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska imigranci w Europie migracja imigracja granica

"Teraz ma kilka lat spokoju". Jakub Pieńkowski o sytuacji energetycznej w Mołdawii

- Te zmiany, które zaszły (red. w Mołdawii) w ostatnich miesiącach nie są po myśli Rosji, natomiast nie jest też tak, że Rosja gra na pełnej ostrości - powiedział członek Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Jakub Pieńkowski. Dodał także, że "Unia Europejska będzie wspierać projekty dywersyfikacyjne dostaw gazu do republiki. Perspektywy ku temu są".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mołdawia Rosja energetyka gaz energia

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika ŚWIAT

Europa walczy z kryzysem migracyjnym. Część krajów postawiła ogrodzenia, pozostałe się do tego przymierzają

Przejęcie Afganistanu przez Talibów wywołało obawy przed falą uchodźców, podobną do napływu uciekających z ogarniętej wojną Syrii w 2015 r. Główne szlaki migracyjne do Unii Europejskiej prowadzą przez Hiszpanię, Włochy, Grecję, Bułgarię i Węgry. Od kilku miesięcy coraz więcej migrantów próbuje dostać się do UE z Białorusi przez Polskę, Litwę i Łotwę. Niektóre z krajów leżących na tych szlakach migracyjnych postawiły ogrodzenia na granicach. Inne się do tego przymierzają.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja imigracja obcokrajowcy kryzys migracyjny uchodźcy imigranci w Europie Hiszpania Grecja Turcja Węgry