Polskie Radio
Section05

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Jak powstawała Pieśń Legionów?

- W różnych publikacjach imię i nazwisko mojego dziadka jest mylone, podawanych jest dwóch autorów, a o sprawie Pierwszej Brygady niewiele kto wie. Tak naprawdę Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości – mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Hałacińska, dziennikarka, wnuczka autora słów Pieśń Legionów, Andrzeja Hałacińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Legiony Polskie Arkadiusz Gołębiewski Józef Piłsudski

Młodzi dla Historii. Projekt, który wyrósł przy Festiwalu NNW

- Odkąd jesteśmy w Gdyni, czyli od 9 lat, zaproponowaliśmy, żeby na festiwal przyjeżdżali właśnie młodzi, wtedy jeszcze gimnazjaliści, licealiści, żeby przywozili swoje filmy, które realizują, szczególnie w takiej naszej akcji "Nagraj dziadka komórką" - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, organizator Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Ruman Żołnierze Wyklęci

Nobel dla O. Tokarczuk. "Europa Środkowa chce zrozumienia"

- Doceniona została autorka z Europy Środkowej. Komisja dostrzegła ten rejon Europy, który oczekuje na zauważenie i zrozumienie tożsamości ludzi, którzy tutaj żyją - komentowała literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna). Goście Magdaleny Piejko dyskutowali również o zakończonym już Festiwalu "Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM KSIĄŻKA Polskie Radio 24 Olga Tokarczuk nagroda Nobla Magdalena Piejko

Festiwal NNW. Jak nowocześnie pokazywać polską historię?

– Dzięki festiwalowi o wielu rzeczach mówimy w taki sposób, że stały się one częścią polskiej świadomości – powiedział Tomasz Łysiak, główny scenarzysta filmu "Legiony". W audycji "Aria czy barbaria?" rozmowa o historii i znaczeniu Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oraz o tym, co należy zrobić, by więcej polskich filmów dorównywało najlepszym międzynarodowym produkcjom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdynia KULTURA kino film polski

NASZ WYWIAD J. Sellin: wiele lat zaniedbywano politykę historyczną

- Budujemy mnóstwo instytucji, które polityką historyczną się zajmują, głównie muzea - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jarosław Sellin. Wiceminister kultury wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. "Muzea orężem polityki historycznej", który odbył się w ramach trwającego w Gdyni XI Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin historia Polski muzeum POLSKA społeczeństwo

A. Gołębiewski: filmy patriotyczne są najbardziej kasowe

- Na Zachodzie najbardziej kasowe filmy to filmy patriotyczne, a my się jakoś tego wstydzimy. Zapanowała moda na rekonstrukcje, po które sięgały osoby bez przygotowania filmowego. My na naszym festiwalu od kilku lat powtarzamy młodym twórcom, że sam temat to jeszcze nie film - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci film polski historia Polski kino FILM Józef Orzeł

Paweł Nowacki: Lata 80 to był niesłychanie smutny czas

- Polacy po stanie wojennym byli społeczeństwem z mocno przetrąconym kręgosłupem. Całe nadzieje, które w czasie kilkunasty miesięcy Solidarności poległy w dotkliwy sposób – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki. Wydarzenia towarzyszące upadkowi komunizmu wspominali w audycji „Towarzystwo niepokornych” także Arkadiusz Gołębiewski i Jan Ruman, wraz z gościem audycji Mateuszem Mrozem, byłym działaczem opozycyjnym, członkiem Grupy Oporu "Solidarni".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność kopalnia Wujek