Polskie Radio
Section05

Holandia

Holenderskie media przerażone "antyizraelskim tłumem" na dworcach. Apelują o interwencję władz i służb

Budynki holenderskich stacji kolejowych i hala lotniska Schiphol w Amsterdamie stały się w ostatnich tygodniach wylęgarnią antysemityzmu i nienawiści przeciwko Izraelowi - ocenił w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym dziennik "De Telegraaf". Apelują też o interwencję władz kraju i służb mundurowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa antysemityzm Żydzi Izrael atak Hamasu na Izrael

Uciekli do Polski po decyzji służb ws. ich córki. Holenderskie małżeństwo będzie walczyć o azyl

Holenderskie małżeństwo, które wraz z 16-miesięczną córką uciekło z Holandii i jest ścigane europejskim nakazem aresztowania (ENA), będzie w Polsce walczyć o azyl. Zdaniem polskiego prokuratora, mimo wystawienia ENA nie ma przesłanek do aresztowania rodziców. Uznano, że para ma się stawiać na policję. Dziecko przebywa w Myślenicach (woj. małopolskie) w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja dziecko rodzina społeczeństwo

Holenderskie media: dyplomaci w poufnej notatce przestrzegają przed bezwzględnością Izraela

Niderlandzki dziennik "NRC" opublikował poufny dokument ambasady Holandii w Tel Awiwie, z którego wynika, że izraelska armia używa "nieproporcjonalnej siły". Dyplomaci ostrzegają, że Izrael zamierza celowo spowodować "ogromne zniszczenia infrastruktury i ośrodków cywilnych" w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy Palestyna Hamas konflikt w Strefie Gazy dyplomacja

Propalestyńskie wypowiedzi Grety Thunberg wywołały oburzenie. Media wróżą koniec jej kariery

We wtorek holenderski dziennik "De Telegraaf" zauważył, że aktywistka na rzecz ochrony klimatu Greta Thunberg "jest pod ostrzałem na całym świecie z powodu jej propalestyńskich wypowiedzi podczas marszu w Amsterdamie". Czy to koniec kariery "klimatycznej wagarowiczki"? - kąśliwie skomentowała największa gazeta Niderlandów.
Zobacz więcej na temat:  Palestyna ŚWIAT Izrael Bliski Wschód Greta Thunberg

Wilhelm II na wygnaniu w Holandii. Były cesarz Niemiec unikał porwań, rąbał drzewa i czekał na łaskę Hitlera

105 lat temu, 10 listopada 1918 roku, obalony kajzer Wilhelm II przekroczył granicę holenderską. Już nigdy nie wrócił z wygnania, choć żywił nadzieję, że jego ród zostanie przywrócony na tron w III Rzeszy. Führer wolał otoczyć byłego monarchę kordonem sanitarnym. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler