Polskie Radio
Section05

Holokaust

Bruno Schulz. Pisarz, malarz, geniusz z "republiki marzeń"

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, lecz do dziś stawia opór czytelnikom i znawcom literatury. Prawie nie ruszał się z rodzinnego Drohobycza – w którym urodził się 12 lipca 1892 roku – a jest dziś sławny na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz rocznica historia Polski HISTORIA Drohobycz Niemcy Lwów Wiedeń Zofia Nałkowska Witold Gombrowicz KSIĄŻKA książki literatura malarstwo

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski historia Polski historia warszawy HISTORIA

"Tatuażysta z Auschwitz". Ekspertka: przekłamuje historię

- Jeżeli porównamy serial "Tatuażysta z Auschwitz" do książki, to rzeczywiście widać tutaj, że twórcy serialu starali się dokonać tej pracy weryfikacyjnej, jednak w dalszym ciągu jest to obraz, który w znacznej mierze przekłamuje historię - ocenia dr Wanda Witek-Malicka z Muzeum Auschwitz-Birkenau, autorka recenzji serialu. - W serialu pokazano, że więźniowie na tym samym stanowisku, co główny bohater, Lale, byli pod opieką SS i chronieni przed więźniami. To skandaliczne kłamstwo. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz serial Bartłomiej Makowski

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

"Takie historie są perełkami". Adamski o filmie "Jedno życie" z Anthonym Hopkinsem

- Film "Jedno życie" oparty jest na pewnym sentymentalizmie, a Anthony Hopkins jest mistrzem tworzenia ról, które wyciskają z nas emocje. Jednocześnie jest to dobrze nakręcone. To kolejna piękna historia o tym, że nawet w piekle znajdzie się anioł, który będzie chciał czynić dobro - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Anthony Hopkins Polskie Radio 24

Stanisław Ryniak. Posłuchaj wspomnień pierwszego polskiego więźnia Auschwitz

Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Kongres USA przegłosował uhonorowanie Grupy Ładosia - polskich dyplomatów ratujących Żydów

Izba Reprezentantów zagłosowała we wtorek za ustawą przyznającą Złoty Medal Kongresu 60 zagranicznym dyplomatom, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem wydając im fałszywe wizy i paszporty. Wśród odznaczonych jest pięciu Polaków z placówki w Szwajcarii działających w ramach tzw. Grupy Ładosia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA USA Stany Zjednoczone Kongres USA II wojna światowa dyplomacja Żydzi

"Jedno życie". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Nicholasie Wintonie - "brytyjskim Schindlerze" [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Brytyjski aktywista Nicholas Winton tuż przed II wojną światową zorganizował wywózkę żydowskich dzieci z Pragi. W ten sposób jemu i jego współpracownikom udało się uratować przed Holokaustem 669 żydowskich dzieci. 31 maja 2024 na ekrany polskich kin wchodzi film "Jedno życie" opowiadający o wyczynie Nicholasa Wintona. Film to solidna lekcja historii, co nie znaczy, że nie ma w nim kilku przeoczeń, niedopowiedzeń, a nawet celowych przeinaczeń faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Czechosłowacja Czechy Bartłomiej Makowski