Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Bitwa o Narwik – pierwsze zwycięstwo aliantów

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia, a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. W walkach tych, po raz pierwszy po klęsce wrześniowej, polskie regularne jednostki lądowe starły się z Niemcami. 13 kwietnia Brytyjczycy zwyciężyli w drugiej bitwie morskiej o Narwik.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Narwik Norwegia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Skandynawia

Aleksander Kakowski - kardynał, prymas Królestwa Polskiego

- Aleksander Kakowski w 1913 został ordynariuszem archidiecezji warszawskiej. Zgodzono się na jego osobę, a to jest czas kiedy Polski nie ma na mapie, kiedy te wymagania władz wobec duchownych są wysokie. Gdy wybuchła I wojna światowa miał bardzo ważną misję. Musiał przeprowadzić diecezję warszawską, wiernych przez ten czas - mówi dr Jolanta Załęczny. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska HISTORIA historia Polski wojna polsko-bolszewicka odzyskanie niepodległości

"Cichociemni będą znowu wznoszeni pod niebiosa"

Najnowszy we flocie LOT Boeing 787 Dreamliner upamiętnia Cichociemnych. Symbol spadochroniarzy Armii Krajowej znalazł się na kadłubie maszyny. W niedzielę samolot zasilił flotę LOT. O inicjatywie polskiego przewoźnika i przywracaniu pamięci Cichociemnych z Bogdanem Rowińskim, prezesem Fundacji imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  LOT Cichociemni historia Polski POLSKA

"Polityka i ekonomia przeplatały się w planie Marshalla"

5 czerwca 1947 roku sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił założenia programu pomocowego dla zniszczonej II wojną światową Europy. Program ten przeszedł do historii jako Plan Marshalla. Polska, pod naciskiem Stalina, z pomocy nie skorzystała. O znaczeniu planu Marshalla dla powojennej Europy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Bieńkowski, dyrektor Instytutu Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  George Marshall USA Europa Zachodnia Europa Wschodnia ZSRR

Prezydent Edward Raczyński. "Polityka cały czas go łapała"

Bywają ludzie, którzy są świadkami historii. Bywają tacy, którzy się kreują na jej twórców. I są w końcu ci nieliczni, którzy historię tworzą, sami pozostając w cieniu. Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner należał do tej ostatniej, tak rzadkiej grupy ludzi. O nim traktuje książka Zofii Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II RP Edward Raczyński

Pogrzeb bohaterskiego pilota. Nie żyje Alex Herbst

W wieku 99 lat zmarł w Edmonds w USA kapitan Witold Aleksander Herbst, pilot słynnych polskich dywizjonów lotniczych 303 i 308, walczących w II wojnie światowej. "Ja, który wyrosłem w atmosferze gorącego patriotyzmu, będącego jednym z owoców polskiej literatury romantycznej XIX wieku, nie byłem wyjątkiem" - pisał we wspomnieniach "Podniebna kawaleria". Pogrzeb zaplanowano na 3 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo historia Polski ŚWIAT USA