Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

"Brunatna kołysanka". Historie o utraconym życiu

- Dzieci te musiały się nauczyć się nowego języka i nowej tożsamości. Od dziś słyszały, że nie nazywają się już Daria Witaszek czy Janusz Bukorzycki, tylko Dora Witke lub Johann Buchner. To było pranie mózgu przeprowadzone na małych istotach, który musiały czuć potworną tęsknotę. – powiedziała Anna Malinowska, autorka książki "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieci Berlin Justyna Piernik KSIĄŻKA

Najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo dzieła sztuki II wojna światowa Magdalena Ogórek robert kudelski historia Polski Rafael Santi SZTUKA

"Order Orła Białego jest podsumowaniem mojego dzieła"

Były izraelski ambasador w Polsce profesor Szewach Weiss został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie wyróżnienie państwowe. Zostało wręczone w Jerozolimie w czasie trwającej wizyty polskiego prezydenta w Izraelu. – Jestem wzruszony i dumny. Order jest ważny dla mnie, jest symbolem, podsumowaniem realizowania jakiegoś celu, dzieła, wyzwania – mówił prof. Szewach Weiss w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi Szewach Weiss Andrzej Duda Order Orła Białego sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa POLSKA

Burzliwe losy polskiego złota

Złoto zawsze budziło olbrzymie emocje. Szlachetny kruszec, praktycznie niezniszczalny, który w dłuższej perspektywie wciąż zyskuje na wartości. Obecnie tona złota kosztuje 37 milionów dolarów, czyli 150 milionów złotych. Przed wybuchem II wojny światowej rezerwy Banku Polskiego wynosiły 95 ton złota, z czego 80 ton znajdowało się w kraju. Gdy Niemcy zaatakowały Polskę, trzeba było je ratować.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Raginis-Królikiewicz historia Polski HISTORIA II wojna światowa złoto

"Janusz Brochwicz-Lewiński był już legendą za życia"

Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej i niemieckiej, bohatersko odznaczył się w czasie powstania warszawskiego. Ponadto generał Janusz Brochwicz-Lewiński służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI i pracował jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego niezwykła osoba stała się kanwą książki „Gryf”, której autor – Jarosław Wróblewski – był gościem audycji „Wszystko jest historią”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski kampania wrześniowa Armia Krajowa Janusz Brochwicz-Lewiński II wojna światowa HISTORIA