Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Na tropie zaginionego tryptyku Matejki

Do wybuchu II wojny światowej tryptyk znajdował się w Krakowie u rodziny Tarnowskich, zaginął w niejasnych okolicznościach. W kolejnej odsłonie audycji Magdaleny Ogórek Utracone, Odzyskane podążaliśmy śladem obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej". Trop prowadzi do Wiednia. Gościem audycji był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Jan Matejko II wojna światowa malarstwo dzieła sztuki

Skąd biorą się zakłamania w sprawie niemieckich obozów śmierci?

„Polskie obozy koncentracyjne”. Kłamstwo, które szczególnie mocno uderza w Polskę i Polaków. Mimo licznych zabiegów ze strony polityków jest ono nadal powielane w wielu miejscach na świecie. Jaka jest geneza tego określenia? Co jeszcze należy zrobić, by zaprzestano kojarzenia naszego kraju ze zbrodniami okresu II wojny światowej? O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  hitlerowskie obozy koncentracyjne Holokaust II wojna światowa

Debata Dnia: Spór o "polskie obozy koncentracyjne"

W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tymczasem, nadal w zachodnich mediach pojawiają się określenia mówiące o "polskich obozach zagłady". Czy za każdym razem Warszawa powinna głośno protestować w takich przypadkach? O tym w Debacie Dnia rozmawiali Grzegorz Jankowski, publicysta Superstacji i Agata Czarnacka z portalu "polityka.pl".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Auschwitz rocznica II wojna światowa Holokaust

"Nauka o cierpieniach Holokaustu jest uniwersalna"

– O Auschwitz zawsze trzeba będzie przypominać, by wyciągnąć z tego jakąś lekcję. Jesteśmy odpowiedzialni jedni za drugich – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 stycznia 2017 roku na terenie Miejsca Pamięci odbywają się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Naszym gościem był również Jerzy Halbersztadt, wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska – Międzynarodowej Rady Muzeów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust

"Brunatna kołysanka". Historie o utraconym życiu

- Dzieci te musiały się nauczyć się nowego języka i nowej tożsamości. Od dziś słyszały, że nie nazywają się już Daria Witaszek czy Janusz Bukorzycki, tylko Dora Witke lub Johann Buchner. To było pranie mózgu przeprowadzone na małych istotach, który musiały czuć potworną tęsknotę. – powiedziała Anna Malinowska, autorka książki "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieci Berlin Justyna Piernik KSIĄŻKA