Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Ponary – biała plama na ciemnych kartach historii

W Ponarach, kiedyś uroczej miejscowości wypoczynkowej, dzisiaj dzielnicy Wilna, w latach 1941-44 Niemcy wraz z Litwinami wymordowali i zakopali we wspólnych mogiłach ponad 100 tys. ludzi, z czego większość stanowili obywatele Polski - Żydzi i Polacy. O szczegółach zbrodni ponarskiej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk i Piotr Zychowicz, redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy zbrodnie wojenne Wilno Litwa Żydzi

Józef Beck. "Honor jest rzeczą bezcenną"

78 lat temu, 5 maja 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck odpowiedział w Sejmie na wypowiedzenie przez Hitlera paktu o nieagresji. Przemówienie zakończył słowami: "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor". O przemówieniu Becka i uwarunkowaniach historycznych tego okresu mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Beck historia Polski II RP Niemcy ZSRR

KL Gusen szokującym dowodem na to, jak łatwo zatrzeć pamięć

Wiceminister kultury Magdalena Gawin, która uczestniczy w Austrii w obchodach upamiętniających 72. rocznicę wyzwolenia Mauthausen-Gusen, powiedziała, że centralne władze austriackie niewystarczająco współpracują z polskim rządem w kwestii upamiętnienia ofiar obozu. KL Gusen był filią położonego nieopodal obozu Mauthausen, do którego w czasie wojny trafiło około 100 tysięcy osób, w tym obywateli Polski. O istocie pamięci mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Marek Zając.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Holokaust