Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Polacy mało wiedzą o obozie zagłady Mauthausen-Gusen"

72 lata temu, 5 maja 1945 roku, wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. Dziś polska delegacja, w tym wiceminister kultury Magdalena Gawin oraz wiceszef MSZ Jan Dziedziczak udają się na uroczystości rocznicowe. Magdalena Gawin była w piątek gościem audycji "Gorący Temat" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Austria Magdalena Gawin

Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński dzieła sztuki

72. rocznica wyzwolenia obozu w Mauthausen-Gusen

72 lata temu, 5 maja 1945 roku, wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. Zginęło tu około 90 tysięcy osób. Mauthausen i jego podobozy, między innymi w Ebensee i Gusen, zostały zbudowane przez Niemców na terenie zaanektowanej Austrii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ŚWIAT

Charles de Gaulle na ratunek Francji

Gaullizm to myśl polityczna, której podstawy stworzył generał Charles de Gaulle, prezydent V Republiki Francuskiej w latach 1959–1969. Doktryna ta łączyła w sobie takie elementy, jak konserwatyzm, liberalizm, pragmatyzm, bonapartyzm i myśl chrześcijańską. O spuściźnie de Gaulle’a w kontekście wyborów we Francji mówili w audycji Nos Kleopatry Aleksandra Rybińska („W Sieci”) i Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory we Francji

Holendrzy upamiętnią polskich lotników z II wojny światowej

Holendrzy oddadzą hołd polskim lotnikom z II wojny światowej. W ubiegłym roku osuszyli fragment Morza Północnego, aby wydobyć szczątki zestrzelonego bombowca Vickers Wellington z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś w miejscowości Oudemirdum na północy Holandii nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską załogę samolotu.
Zobacz więcej na temat:  Holandia lotnictwo