Polskie Radio
Section05

Instytut Pileckiego

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin rzeź Woli ludobójstwo

Wystawa "ArtArmor" w Instytucie Polskim w Berlinie. Eksponaty z kamizelek, które ratowały ukraińskich żołnierzy

W Instytucie Polskim w Berlinie odbył się we wtorek wernisaż wystawy "ArtArmor" prezentującej eksponaty wykonane ze zużytych kamizelek kuloodpornych, które uratowały życie ukraińskim żołnierzom. - Wystawa jest niezwykle wzruszająca i bardzo profesjonalna - podkreślił ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  Berlin wojna na Ukrainie Ukraina

"Czy faktycznie trzeba teraz o tym rozmawiać?". Szokujące reakcje Niemców na wystawę o Rzezi Woli

Od kwietnia w oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie prezentowana jest wystawa o rzezi mieszkańców warszawskiej Woli w 1944 r., ale także o braku rozliczeń zbrodniarzy w Niemczech po II wojnie światowej. Wystawa budzi duże zainteresowanie, a "niekiedy wywołuje kontrowersje" - poinformował rzecznik berlińskiego oddziału Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy rzeź Woli II wojna światowa historia Polski zbrodnie wojenne Berlin

"Czy faktycznie trzeba teraz o tym rozmawiać?". Szokujące reakcje Niemców na wystawę o Rzezi Woli

Od kwietnia w oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie prezentowana jest wystawa o rzezi mieszkańców warszawskiej Woli w 1944 r., ale także o braku rozliczeń zbrodniarzy w Niemczech po II wojnie światowej. Wystawa budzi duże zainteresowanie, a "niekiedy wywołuje kontrowersje" - poinformował rzecznik berlińskiego oddziału Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy rzeź Woli II wojna światowa historia Polski HISTORIA zbrodnie wojenne Berlin

"Zawołani po imieniu". Instytut Pileckiego upamiętnił zamordowanych za pomoc Żydom

W Złotopolicach na Mazowszu upamiętniono kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. W ramach projektu "Zawołani po imieniu" w miejscu masowego mordu Polaków i Żydów odsłonięto obelisk z pamiątkową tablicą. Przypomina on powieszonych przez Niemców 21 listopada 1943 roku Stefana Trzcińskiego, Ignacego Ambroziaka i Władysława Muchowskiego, a także dwóch nieznanych mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Żydzi społeczeństwo

Zapomniane bohaterstwo Polaków. Dlaczego tak się stało?

W czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków. Dlaczego przez tyle dziesiątków lat byli zapomniani? Dlaczego świat i Europa mówią o "polskich obozach śmierci", a milczą o cichym bohaterstwie? Zdaniem prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, wpłynęła na to przede wszystkim sytuacja polityczna i fakt, że Polska nie była wolnym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Instytut Pamięci Narodowej Magdalena Gawin

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  Adam Daniel Rotfeld Holokaust II wojna światowa Anna Frank getto warszawskie Żydzi historia Polski pomoc

Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich - żeby świat nie zapomniał

- Świat nie znał historii opowiedzianej ustami świadków powstania warszawskiego, rzezi Woli, pacyfikacji Warszawy (...). Nie pozwolimy, żeby Ukraińcom stało się to samo - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, które gromadzi relacje i świadectwa skali zbrodni dokonywanych przez Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Roch Siciński zbrodnie wojenne Dwójka

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prof. Gawin: rozliczenie to nie zemsta, to broń prewencyjna

Podczas audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin mówiła, że mit o tym, iż Rosja prowadzi wyłącznie zwycięskie wojny, jest szkodliwy. Podkreśliła, że kraj ten nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje napaści na inne kraje. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Gawin Rosja wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne serwis wschodni wojna 2023