Polskie Radio
Section05

Instytut Polski

Ruszyły Wileńskie Targi Książki - jedne z największych w regionie. Na imprezie liczne polskie akcenty

Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Litwa literatura targi Wilno

Nagrodzona w Londynie tłumaczka "Chłopów": emocje w tej powieści są uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich

XIX-wieczna polska wieś jest tematem dość odległym dla współczesnego brytyjskiego czytelnika, ale emocje, pasja, zazdrość wszędzie są takie same – mówi Anna Zaranko, która za tłumaczenie „Chłopów” Władysława Reymonta otrzymała nagrodę Found in Translation.
Zobacz więcej na temat:  Chłopi kandydatem do Oscara Wielka Brytania literatura Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wiedeński recital Erica Guo, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

W ramach światowego tournée, 21 listopada w historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu, wystąpił z recitalem Eric Guo, tegoroczny laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Koncert odbył się dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, C. Bechstein Wien GmbH i Instytutu Polskiego w Wiedniu. Partnerem medialnym było radio klassik Stephansdom.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Ministerstwo Spraw Zagranicznych muzyka klasyczna Polskie Radio

Konferencja New Memorials at Sites of State Mass Crimes in the 20th Century w Instytucie Polskim w Wiedniu

Przedstawienie kilku wybranych nowych projektów upamiętnienia masowych zbrodni oraz dyskusja nad nową koncepcją miejsca pamięci KZ Gusen były głównymi tematami konferencji, którą Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w swojej siedzibie 22 listopada wspólnie z austriackim Urzędem Mauthausen Memorial, we współpracy z  Ambasadą RP w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Austria Wiedeń Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski II wojna światowa

W dżungli małych instrumentów. Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

Są małe, kolorowe, zabawne: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentował swoje skarby na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria Wiedeń IPN

Rok Mikołaja Kopernika. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z wizytą w Molatach na Litwie

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypada w nim 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego polskiego astronoma. Jest to świetna okazja by lepiej poznać sylwetkę genialnego uczonego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“ – jego liczne zainteresowania, dokonania i przełomowe odkrycia naukowe.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia Litwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych