Polskie Radio
Section05

Jerzy Jarocki

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski TEATR kino FILM KULTURA

"Jerzy Trela - Tak to czuję". Kuratorka: ta wystawa oparta jest na głosie i twarzy

W Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaplanowano wernisaż wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję". - Zastanawiałam się, jak Jerzy Trela jest pamiętany przez odbiorcę. Dlatego wystawa oparta jest o głos i o twarz. To były najmocniejsze atuty tego aktora - mówiła w "Poranku Dwójki" kuratorka Anna Litak.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Aldona Łaniewska-Wołłk Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego TEATR KULTURA Dwójka Stary Teatr w Krakowie Konrad Swinarski

Marian Kołodziej - scenograf. W jaki sposób tworzył dekoracje i kostiumy?

Marian Kołodziej to artysta, który w swojej twórczości regularnie powracał do traumatycznych przeżyć czasu wojny. Wspomnienia z obozu Auschwitz obecne były w jego dziełach, jeszcze zanim zdecydował się na stworzenie "Klisz pamięci". Tworząc scenografie, współpracował z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Marian Kołodziej Teatr Wybrzeże scenografia Adam Hanuszkiewicz Kazimierz Kutz Tadeusz Różewicz

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Gustaw Holoubek TEATR

Wspomnienia Jerzego Jarockiego. Przed południem "Ślub", potem mur berliński

- Gdyby mi w tej chwili jakikolwiek teatr europejski zaproponował "Ślub", chybabym odmówił… Na pewno bym odmówił - wyznał Jerzy Jarocki w jednej z gawęd, które usłyszeliśmy w cyklu "Głosy z przeszłości" na antenie radiowej Dwójki. Kolejne lata działalności wybitnego twórcy potwierdziły tę deklarację. Krakowski "Ślub" z 1991 roku, szósty w jego karierze, był ostatnią z jego realizacji tego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  rocznica TEATR Dwójka Elżbieta Marcinkowska

Elżbieta Konieczna: Jerzy Jarocki to dla mnie nadal tajemnica

- Był to człowiek bardzo skryty. Nawet członkowie najbliższej rodziny nawzajem nie wiedzieli o pewnych faktach z jego życia. Taką miał też opinię w teatrze. Dziennikarzy unikał, a jak już zgodzi się na wywiad, to go potem najczęściej poprawiał, żeby był taki, jak on chce - mówiła w Dwójce autorka książki "Jerzy Jarocki. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  biografia książki TEATR KULTURA Jakub Kukla Elżbieta Konieczna