Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Poznać idee wyznawane przez Marszałka. Z wizytą w Muzeum Józefa Piłsudskiego

Zlokalizowany w podwarszawskim Sulejówku dworek Milusin od 1923 roku pełnił funkcję domu rodzinnego Józefa Piłsudskiego. Przez 3 lata posiadłość była również miejscem pracy Marszałka. Obecnie w dworku działa Muzeum Józefa Piłsudskiego, w którym możemy poznać historię zasłużonego dla kraju przywódcy i innych ojców niepodległości, jak również wyznawane przez nich idee.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki muzeum

Wiesław Budzyński: tą książką kończę pewien etap mojej pracy

- Ja sam jestem piłsudczykiem, w związku z tym kiedyś musiałem się zmierzyć z Piłsudskim. Zrobiłem to teraz, będąc już w dojrzałym wieku. Postanowiłem wykorzystać swój warsztat pisarski nabyty przy pracy nad biografiami Baczyńskiego i Schulza oraz książką o Lwowie, która była w pisaniu bardzo trudna - mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, autor książki "Jak pan został Piłsudskim?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński Wiesław Budzyński Święto Niepodległości odzyskanie niepodległości

Andrzej Marek Ostrowski - siostrzeniec Witolda Pileckiego

- Mój wuj Witold Pilecki zatrzymał się właśnie w naszym mieszkaniu i z tego mieszkania po kilku miesiącach, we wrześniu 1940 r., został zabrany. Stało się tak celowo, ponieważ czekał na łapankę, aby trafić do Auschwitz - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec rtm. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Warszawa społeczeństwo Polskie Radio 24 Witold Pilecki POLSKA historia Polski

Z wizytą u ojca polskiej niepodległości. Odwiedzamy Muzeum Piłsudskiego

Józef Piłsudski to jeden z ojców polskiej niepodległości. Miejscem, które prezentuje go na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym jest Muzeum Piłsudskiego. Tu snuta jest niezwykła opowieść o życiu, dokonaniach i dziedzictwie marszałka. Zwiedzający mogą towarzyszyć mu od najmłodszych lat. Jedyne Takie Miejsce, w dzień po Święcie Niepodległości, zawitało do Sulejówka. 
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości Sława Bieńczycka historia Polski

Niepodległość dla Polski. Prof. Sikorski: nie byłoby jej, gdyby nie Piłsudski i Dmowski

- Gdyby nie Piłsudski i jego działania, pewnie byśmy Polski nie odzyskali. Bo za Piłsudskim stały rzesze Polaków, a także partie polityczne. Ale z drugiej strony nie byłoby też niepodległości bez Romana Dmowskiego, bez jego myśli politycznej, bez jego programu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Roman Dmowski

Fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę

W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Święto Niepodległości historia Polski Tomasz Gajownik Roman Dmowski

"Historia o polskim DNA". Eryk Mistewicz o projekcie "Opowiadamy Polskę światu"

- To są historie o tym, co zdarzyło się na terenie między Rosją a Niemcami w ciągu ostatnich 110-120 lat. To teksty o uszanowaniu, umiłowaniu przez Polaków wolności, solidarności, demokracji - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy miesięcznika opinii "Wszystko co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski Święto Niepodległości Polskie Radio 24 społeczeństwo

PR24 "Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego. Historia ta bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów, prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Polskie Radio jest patronem medialnym widowiska.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski koncert Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA

NASZ WYWIAD 104. rocznica odzyskania niepodległości. Współczesność z pieczęcią II RP

- Z II RP zostało nam bardzo wiele, jeśli chodzi o fundamenty demokracji. Np. dwuizbowy parlament. Jesteśmy pod tym względem ciekawostką, bo jest bardzo niewiele państw unitarnych, czyli jednolitych, które mają takie samo prawo, ustrój, administrację w obrębie granic, które posiadają dwuizbowy parlament. Zostało to ustalone w roku 1921, w konstytucji marcowej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Marek Sioma, historyk, prof. UMCS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Święto Niepodległości 11 listopada historia Polski