Polskie Radio
Section05
Józef Piłsudski

Przewrót majowy. O tym, jak Piłsudski chciał obalić polską sejmokrację

15 maja 1926 marszałek Sejmu Maciej Rataj powołał nowy rząd na czele z Kazimierzem Bartlem -  piętnasty gabinet urzędujący od czasów zakończenia I wojny światowej. Decyzja ta była skutkiem przewrotu majowego marszałka Józefa Piłsudskiego - zbrojnego zamachu stanu, który rozpoczął trzynastoletnie autorytarne rządy sanacji.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita przewrót majowy Maciej Rataj Władysław Grabski historia Polski Wincenty Witos

Felicjan Sławoj Składkowski. Barwna biografia ostatniego premiera II RP

- Miał spojrzenie na rzeczywistość pozytywisty, ale duszę romantyka, przez co mówi się, że nie pasował do czasów, w których przyszło mu żyć. To szczególnie trudne, gdy pełni się ważne funkcje publiczne - tak w audycji Polskiego Radia Felicjana Sławoja Składkowskiego oceniała dr hab. Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP II Rzeczpospolita Felicjan Sławoj-Składkowski

Zamach majowy. Pierwsza odsłona audycji "Odrodzona-nieznana"

Jakie były blaski i cienie II Rzeczpospolitej? Temat pierwszej audycji z cyklu "Odrodzona - nieznana" związany jest z 98. rocznicą zamachu majowego. Czy pucz był konieczny? Dlaczego Józef Piłsudski wygrał to starcie? 
Zobacz więcej na temat:  przewrót majowy Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Grzegorz Kalinowski Stanisław Wojciechowski Maciej Rataj Wincenty Witos Ignacy Mościcki PPS Michał Przeperski Muzeum Historii Polski Czesław Witkowski Instytut Józefa Piłsudskiego

Marian Zdziechowski. Filozofia i religia w obliczu końca świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne filozofia religia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polska Partia Socjalistyczna Witold Jodko-Narkiewicz niepodległość socjalizm

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong", walczył o wolność Polski

21 kwietnia 1973 zmarł Merian C. Cooper, amerykański pilot, który po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa HISTORIA