Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Powstanie styczniowe mitem założycielskim II RP. Taką decyzję podjął marszałek Piłsudski

Jednym z mitów założycielskich współczesnej Polski jest powstanie warszawskie, dla II Rzeczypospolitej takim mitem było powstanie styczniowe. - Józefowi Piłsudskiemu bardzo zależało, aby pokazać, że Polska, która pojawiła się na mapach Europy, jest tą samą Polską, która zniknęła z tych map w roku 1795 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Radzymiński.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Zobacz także Powstanie Styczniowe Jacek Radzymiński Michał Przeperski

Proces brzeski. "Piłsudski wybrał uderzenie w ład demokratyczny"

- Piłsudski, mając alternatywę: demokracja lub zagrożenie niepodległości, którym mogło skutkować to, co się działo w Polsce, wybrał uderzenie w ład demokratyczny. Nie ulega wątpliwości, że aresztowanie, proces i traktowanie więźniów odbiegało od standardów demokratycznych – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa POLSKA proces brzeski toczeń Wincenty Witos

Pogrzeb Romana Dmowskiego. Wielka manifestacja narodowców i bojkot obozu sanacji

Zdaniem organizatorów w uroczystościach udział wzięło 200 tysięcy ludzi, 1000 pocztów sztandarowych i 300 delegacji z wieńcami. W pogrzebie nie uczestniczył jednak żaden przedstawiciel obozu rządzącego. 86 lat temu, 7 stycznia 1939 roku, na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowany został Roman Dmowski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Roman Dmowski II Rzeczpospolita II RP Stronnictwo Narodowe Narodowa Demokracja

Wigilia w Legionach. Jak wyglądała pasterka żołnierzy Piłsudskiego? Posłuchaj unikatowego nagrania

W zatłoczonej cerkiewce, na mroźnym Wołyniu, zmęczeni trudem drugiego roku Wielkiej Wojny legioniści odnaleźli czas na chwilę uspokojenia i zadumy - tak gen. Tadeusz Alf-Tarczyński, wówczas oficer V batalionu I Brygady Legionów, wspominał Boże Narodzenie w 1915 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Boże Narodzenie Wigilia Legiony Tadeusz Alf-Tarczyński Wołyń magazyn 2022/2023

W towarzystwie kochanki i… w eskorcie niszczyciela, czyli Piłsudski na Maderze

Na swój najdłuższy w ciągu sprawowania funkcji publicznych urlop Marszałek wybrał się na atlantycką wyspę. Na Maderę przybył 21 grudnia 1930 roku. Odpoczywał tam w towarzystwie atrakcyjnej młodej lekarki. Ale sielanka nie trwała długo - Piłsudski wrócił z urlopu 23 marca 1931, a epilog podróży okazał się tragiczny.
Zobacz więcej na temat:  Madera II RP wakacje urlop Portugalia historia Polski II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne

NASZA ROZMOWA Po zamachu na Narutowicza Piłsudski nie był już tą samą osobą. "Dramat zostawił w nim stały ślad"

Śmierć głowy państwa z rąk zamachowca była dla Marszałka olbrzymim ciosem. - Piłsudski nie przypuszczał, że nienawiść może się skumulować do tego stopnia, że w państwie, które szczyciło się tym, że nie miało królobójców w swojej historii, dojdzie do tak potwornej zbrodni – ocenia prof. Grzegorz Nowik, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gabriel Narutowicz Narodowa Demokracja II Rzeczpospolita II RP prezydent Grzegorz Nowik Bartłomiej Makowski

Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę

9 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski ustąpił z funkcji premiera Polski. Chociaż jego rząd utrzymał się przez zaledwie kilka miesięcy, działania gabinetu budziły wśród ówczesnych polityków zażarte dyskusje. Z jednej strony chwalony był za przeprowadzenie pierwszych w historii Polski wolnych wyborów parlamentarnych, z drugiej krytykowany za złe prowadzenie polityki skarbowej państwa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski niepodległość rząd Ignacy Daszyński Dwudziestolecie międzywojenne Józef Haller