Polskie Radio
Section05

Julian Tuwim

"Kwiaty polskie". Słuchowisko Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Słynny poemat dygresyjny poświęcony Polsce, Polakom, polskości. Nostalgiczny i liryczny, ale także nierzadko drapieżny i oskarżycielski. Pełen skrajnych emocji, napięcia oraz swoistego poczucia humoru. Nie brak w nim wątków autobiograficznych, dotyczących różnych okresów życia autora. „Kwiaty polskie” nasycone są kunsztownymi rymami, oryginalnymi i celnymi metaforami oraz zaskakującymi skojarzeniami. Są napisane tak sugestywnie, że w trakcie lektury w umyśle czytelnika mimowolnie pojawiają się obrazy, dźwięki, zapachy.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko TEATR Janusz Kukuła Krzysztof Gosztyła Krzysztof Szczepaniak Marcin Przybylski

Тувім : «Страшні міщани»

Юліан Тувім (1894—1953) — митець широкого діапазону: ніжний лірик, романтик, сміливий експериментатор, співець інтимних людських почуттів, майстер класичної форми вірша, блискучий перекладач. Сьогодні його пам'ятають переважно як автора жартівливих творів для дітей (поему «Локомотив» ви могли послухати в одному з попередніх випусків «Українсько-польських поетичних діалогів») та тонких сатиричних творів, у яких автор кепкує з влади, суспільства та літературного життя.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura tłumacz tłumaczenie

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Mariusz Wilczyński Dwójka Monika Zając Paweł Siwek KULTURA

«Локомотив» Юліана Тувіма

Вперше «Локомотив» вийшов на літературні рейки 1938 року, неодноразово його перекладали  українською мовою. Це блискучий, багатогранний, складний — особливо для перекладу — вірш, що розважає, вчить і захоплює — дітей та дорослих. В «Українсько-польських поетичних діалогах» оригінал та чудовий переклад Маріанни Кіяновської.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura tłumacz tłumaczenie

Tuwim, Broniewski, Leśmian. Poetyckie wybory dziennikarzy Jedynki

Dorota Truszczak o "Lokomotywie", Jakub Domoradzki o podróży ku Itace, Grzegorz Kuzak - marzący o czytaniu "Strof dla Ciebie", i Marcin Kusy - rozważający, czym w istocie jest poezja śpiewana... W związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Poezji Martyna Podolska pytała dziennikarzy Jedynki o ich ulubione wiersze. 
Zobacz więcej na temat:  poezja Martyna Podolska wiersze Władysław Broniewski Bolesław Leśmian

Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Aleksander Tansman filharmonia narodowa

Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego, jakim jest hala lokomotywowni "Olszynka Grochowska", wzniesiona w latach 30. XX w., znajdująca się przy ul. gen. Chłopickiego 53 w Warszawie. Budynek jest przykładem obiektu zbudowanego według nowatorskiego projektu. Co oznacza wpisanie do rejestru zabytków? 
Zobacz więcej na temat:  kolej zabytki lokomotywa pociągi historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne

W cieniu Stalina. Trudne wybory polskich pisarzy

- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Zobacz więcej na temat:  literatura Józef Stalin Władysław Broniewski Konstanty Ildefons Gałczyński Tadeusz Boy-Żeleński Wacław Holewiński Dwójka KULTURA