Polskie Radio
Section05

Julian Tuwim

W cieniu Stalina. Trudne wybory polskich pisarzy

- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Zobacz więcej na temat:  literatura Józef Stalin Władysław Broniewski Konstanty Ildefons Gałczyński Tadeusz Boy-Żeleński Wacław Holewiński Dwójka KULTURA

Plebiscyt Lokomotywa. "Mamy coraz więcej wagonów z dobrymi książkami"

W Plebiscycie Lokomotywa, który od kilku lat organizuje grupa blogerów piszących o książkach dla niedorosłych, nagradzane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Co roku blogerzy nominują 60 tytułów w kilku kategoriach, natomiast internauci wybierają najlepsze z najlepszych. Skąd wzięła się nazwa tego niezwykłego plebiscytu?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Magda Mikołajczuk książki

"Genialni ludzie też mieli swoje słabości". Jakie tajemnice skrywali pisarze dla dzieci?

Wśród nas nie ma takich, którzy nie wiedzieliby, kim byli Kornel Makuszyński, Jan Brzechwa albo Julian Tuwim. Ich książki to przecież obowiązkowe lektury dla kolejnych pokoleń czytelników. Z pewnością nie wiemy jednak o wielu dość tajemniczych szczegółach z życia autorów książek dla dzieci. Między innymi o tym, że jeden z nich uratował życie na Gestapo dzięki… nieszczęśliwej miłości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Jan Brzechwa Kornel Makuszyński pisarze i poeci

Jan Lechoń – tragiczne losy cudownego dziecka

Jane Lechoń (1899-1956) to poeta o niezwykle ciekawym życiorysie, o którym można powiedzieć, że składa się z dwóch części, oddzielonych od siebie II wojną światową. Przez kolejne lata zakończonego tragicznie życia artysty przeprowadzili nas autorka audycji Magdalena Złotnicka oraz historyk literatury i literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka poezja Jan Lechoń historia Polski Jarosław Iwaszkiewicz odzyskanie niepodległości

Uroczystości ku czci Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

W Portugalii upamiętniono Aristidesa de Sousy Mendesa, który w trakcie II wojny światowej był portugalskim konsulem we francuskim Bordeaux. W 1940 roku wystawił kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa odkrycia i ciekawostki Antoni Słonimski Holokaust Niemcy nazizm

"Bal w operze". Słuchowisko Juliana Tuwima w reżyserii Waldemara Modestowicza

"Bal w Operze” powstał w 1936 roku. "Jest gwałtowną satyrą polityczną napisaną przez człowieka zrozpaczonego. Ale też czymś więcej. Bo odraza autora zwraca się nie tylko do danego ustroju, lecz do społeczeństwa ludzkiego w ogóle” - pisał w przedmowie do "Balu w Operze”,  przygotowanego przez Wydawnictwo Literackie, Czesław Miłosz . Tekst napisany został z taką dezynwolturą i nagromadzeniem wulgaryzmów, że poemat w całości opublikowano dopiero pół wieku później.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Waldemar Modestowicz Danuta Stenka Ewa Konstancja Bułhak Katarzyna Dąbrowska Adam Ferency Mariusz Bonaszewski Piotr Grabowski Jakub Kordas

Marek Pióro: kiedy idę na spotkanie z sową, serce mi bije jak przed randką

- Przyglądam się tak fantastycznym ptakom jak mazurek, wróbel, sikorki. To o wróblu powstało najwięcej polskich przysłów, jest bardzo wdzięcznym ptakiem w poezji. To chyba mnie natchnęło - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Marek Pióro, popularyzator ornitologii, autor wydanego właśnie albumu "Ptaki doliny Biebrzy i Narwi" oraz książki "Trele na morelach".
Zobacz więcej na temat:  ptaki Dwójka Bartosz Panek

"Autobiografia". Słuchowisko Juliana Tuwima w reżyserii Janusza Kukuły

Słuchowisko Juliana Tuwima "Autobiografia” powstało na podstawie poezji wielkiego poety. To poeta, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Janusz Kukuła Piotr Bajtlik Andrzej Ferenc Krzysztof Gosztyła Marcin Kwaśny

Witkacy, Gombrowicz, Nałkowska i inni... Jak spędzali wrzesień 1939?

- Zofia Nałkowska przedostała się ze swoim sekretarzem i kochankiem Bogusławem Kuczyńskim do Rumunii, ale jednak wróciła do Warszawy, bo tam zostawiła matkę i siostrę - opowiada Anna Lisiecka, dziennikarska radiowa i autorka książki "Wakacje 1939". Jak wyglądały losy polskich pisarzy we wrześniu 1939 roku?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Anna Lisiecka Zofia Nałkowska II wojna światowa literatura KULTURA